Tiroksin Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar? Etkileri Nelerdir?

Tiroksin hormonu nedir? Etkileri nelerdir?

Tiroid bezleri kalp sağlığından metabolizmaya kadar vücudun pek çok sistemini etkileyen hormonlar salgılayan endokrin sisteminin önemli bir parçasıdır. Bu hormonlardan biri de T4 olarak bilinen tiroksin hormonudur. Tiroksin hormonu sahip olduğu pek çok işlev dolayısıyla tiroid hormonları arasında en önemli hormonlardan biri olarak kabul edilmektedir. Tiroksini ve işlevlerini anlamak vücut sağlığınız açısından çok önemlidir.

Tiroksinin İşlevi Nedir? Tiroksin Hormonu Vücutta Hangi Görevleri Üstlenir?

Tiroksin, tiroid bezlerinden salgılanarak kana karışan bir hormondur. Kana karıştıktan sonra organlara, karaciğer ve akciğere giderek triiyodotironin’e dönüştürülür. Tiroksin kalp sağlığı ve sindirim işlevlerine, metabolizmaya, beyin gelişimine, kemik sağlığına ve kasların kontrol edilmesine önemli katkılar sağlar. Vücudun neredeyse bütün sistemlerini etkiler ki bu da tiroksin seviyesinin sağlık açısından hayati derecede önem taşıdığı anlamına gelir. Doktorların tiroid kaynaklı problemleri teşhis etmeye çalışırken T3 seviyeleriyle beraber T4 seviyesini de ölçmesinin nedeni budur.

Tiroksin Hormonuyla İlgili Ne Gibi Sıkıntılar Olabilir?

Çok düşük tiroksin seviyesi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bedeniniz aşırı tiroksin salgılarsa da tirotoksikoz (tiroid hormon yüksekliği, tiroid bezinin aşırı faaliyet göstermesi) gerçekleşir. Bu da tiroid bezinin genişlemesinden dolayı boyunda bir şişliğe, yani guatr hastalığına sebep olur. Tirotoksikoz ayrıca regl döngülerinde düzensizliğe, ishale, kilo kaybına, sıcaklık intöleransına, kırgınlığa ve asabiyete sebep olabilir. Tirotoksikoz genellikle tiroid bezlerinin aşırı derecede çalışmasından, tiroid bezinde tümör oluşmasından ya da tiroid enflamasyonundan kaynaklanır.

Vücut düşük seviyede tiroksin ürettiği zamansa hipotiroidizm (tiroid yetmezliği) durumu oluşur. Düşük tiroksin seviyesi birey özellikle genç ise beden gelişiminin aksamasına sebep olabilir. Yetişkinlerdeyse tiroksin yetersizliği metabolizmayı yavaşlatır, kilo alımına sebep olur, hafıza sıkıntılarına, kısırlığa, bitkinlik ve kas kaybına neden olabilir.

Doktorunuza Sorabileceğiniz Sorular

Tiroidle ilgili bir sorununuz varsa ya da tiroksin yetersizliği belirtileri gösteriyorsnız bir endokrinolog ile mutlaka görüşmelisiniz. Doktorunuz tiroid seviyenizin normal olup olmadığını belirlemek için bir dizi test gerçekleştirecektir.

Doktora tiroid sağlığınıza dair şu soruları sorabilirsiniz:

  • Sıkıntılarımın kaynağı tiroid fonksiyonlarıyla mı alakalı?
  • Tiroid fonksiyonlarımdaki sorunun sebebi ne?
  • Tiroksin ve diğer tiroid hormonlarının seviyesini nasıl düzenleyebilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.