Spiral Nedir? Spiral Nasıl Takılır?

Spiral Nedir? Spiralin yan etkileri ve faydaları nelerdir?

Spiral, diğer adıyla RIA(rahiçm içi araç), hamileliği önlemek için rahme yerleştirilen, küçük, T şeklinde, plastik bir parçadır. Uzun vadeli, geri dönüşlü ve en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. 

Spiral Tipleri Nelerdir? Spiral Gebeliği Nasıl Önler?

Hormonlu ve hormonsuz spiraller hangileridir?

5 farklı spiral tipi vardır. Bunlar  ParaGard, Mirena, Kyleena, Liletta ve Skyla‘dır.

Bu 5 farklı spiral ise, kendi içerisinde, bakır spiral(Paragard) ve hormonlu spiral(Mirena, Kyleena, Liletta ve Skyla) olmak üzere 2’ye ayrılır.

ParaGard spiralin hormonları yoktur. Bu spiral türüne küçük bir parça bakır tel sarılıdır ve sizi 12 yıla kadar hamilelikten korur.

Mirena, Kyleena, Liletta ve Skyla ise hamileliği önlemek için progestin hormonu kullanır. Progestin, vücudumuzun doğal olarak ürettiği progesteron hormonuna çok benzer. 

Sizin için hangi spiralin daha sağlıklı olacağına jinekologunuzla birlikte karar vermelisiniz.

Spiral Hamile Kalmayı Nasıl Önler? 

Genel olarak hem bakır spiral hem hormonal spiral, sperm hücrelerinin hareket etme şeklini değiştirerek, spermlerin yumurtaya ulaşmasını engeller. Sperm yumurtaya ulaşamazsa, hamilelik gerçekleşemez.

Hormonlu Spiral

Hormonlu spiral nedir? Hormonlu spiral hamileliği nasıl önler?

Hormonlu spiral, rahim içerisine yerleştirilen bir doğum kontrol yöntemidir. T şeklinde, küçük, esnek ve plastik bir parçadır. Vücutta kaldığı süre boyunca az miktarda progestin hormonu salgılar. Salgıladığı progestin hormonu, vücudumuzun doğal olarak ürettiği progesteron hormonuna benzer.

Hormonlu spiralin içerisindeki hormon, hamileliği önlemeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda ağrılı ve ağır regl dönemlerinin hafiflemesine yardımcı olur.

Hormonlu spiral gebeliği nasıl önler?

Hormonlu spiral gebeliği 2 şekilde önler:

1) Serviks üzerindeki spermi tıkayan mukusu kalınlaştırır. Kalınlaşan mukus spermi hapseder, böylece sperm yumurtaya ulaşamaz.

2) Salgılanan sentetik hormonlar, yumurtalarınızı bırakmanızı engeller (yumurtlama denir), yani bir spermin döllenmesi için gerekli olan yumurta ortadan kalkmış olur ve döllenecek yumurta olmayınca hamilelik gerçekleşmez.

Hormonlu spiralin faydaları nelerdir?

Hamileliği önlemenin yanı sıra, birçok kişi adet problemlerine yardımcı olması açısından hormonal yöntemleri kullanır. Hormonlu spiral adet sürenizi kısaltabilir, kanamanızı ve kramplarınızı azaltabilir. Hatta bazı insanlarda kanamayı tamamen kesebilir. 

Ayrıca bu yöntem, endometriozis ve PKOS gibi semptomların tedavisinde de yardımcı olabilir.

Hormonlu spiralin dezavantajları nelerdir?

Herhangi bir ilaç kullanırken olduğu gibi, doğum kontrolünde de hormonal yöntemleri kullanırken bazı yan etkilerle karşılaşmak mümkündür. Ancak genellikle, vücudunuzun rahimdeki yabancı maddeye alışmasıyla birlikte yan etkiler, yaklaşık 3-6 ay içerisinde kaybolur.

Yani birkaç ay dayanabilirim derseniz, yan etkilerden bu süre zarfında kurtulabilirsiniz.

Hormonlu spiralin yan etkileri nelerdir?

– Yerleştirilirken hissedilen ağrı 

– Yerleştirildikten birkaç gün sonra kramp veya sırt ağrıları

– Adet dönemleri arasında lekelenme

– Düzensiz adet dönemleri

Kramp konusunda ağrı kesiciler size yardımcı olabilir. Ancak kanamalarınız veya kramplarınız iyileşmezse, hemşirenizle veya doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Bakır (Hormonsuz) Spiral

Bakır Spiral Nedir?

Bakır spiral, etrafına bakır sarılmış, T şeklinde, küçük esnek bir plastik parçasıdır. İçerisinde hormon bulunmadığı için hormonsuz spiral de denilebilir.

Bakır Spiral Hamileliği Nasıl Engeller? 

Bakır spiral, sperm hücrelerini etkisiz kılan ve spremleri öldürücü etkiye sahip, bakır iyonlarını salarak hamileliği engeller. Sperm bakırdan hoşlanmaz ve bakır iyonları, sperm hücrelerinin hareket şeklini değiştirir, böylece sperm hücreleri yumurtaya ulaşamazlar. Sperm yumurtaya ulaşmazsa, hamilelik gerçekleşemez.

Hormonsuz spiralin faydaları nelerdir?

Bakır spiral hamileliği önlemede oldukça etkilidir ve tamamen hormonsuzdur. Hormonal olmayan doğum kontrol yöntemini kullanmak isteyen ya da tıbbi nedenlerle hormonsuz yöntemleri seçmek zorunda kalan insanlar için oldukça uygun bir yöntemdir.

Eşsiz bir yöntemdir, çünkü korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önlemenin bir yolu olan acil kontrasepsiyon olarak da kullanılabilir. ParaGard RİA’lar acil kontrasepsiyonun en etkili şeklidir.

Hormonsuz spiralin dezavantajları nelerdir?

Elbette bu yöntemi kullanırken de bazı yan etkilerine rastlamak mümkündür. Ancak hormonlu spirallerde olduğu gibi vücudunuz rahimdeki yabancı maddeye alışıncaya kadar, yani genellikle, yaklaşık 3-6 ay içerisinde bu yan etkilerden  kurtulursunuz. Yani kendinize belli bir süre tanırsanız, bu etkilerden kurtulabilirsiniz.

Bakır spiralin yan etkileri nelerdir?

Vajinaya yerleştirilirken ağrı

Yerleştirildikten birkaç gün sonra kramp veya sırt ağrıları

Adet dönemleri arasında lekelenme

Düzensiz adet döngüleri

Uzun süren adet dönemleri ve kanama miktarında artış

Adet kramplarınızda artış

Ağrı kesici ilaçlar genellikler kramplarınızı hafifletme konusunda yardımcı olabilirler. Ancak durum tahammül edemeyeceğiniz bir seviyeye gelirse doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Farklı spiral tiplerini şu şekilde listeleyebiliriz:

Liletta 

Bu küçük ve esnek plastik spiral tipi, az miktarda, sentetik bir hormon olan progestin salgılar, servikal mukusu kalınlaştırarak spermin çıkamayacağı bir bariyer oluşturur. Liletta ABD’de spiral üzerine bugüne kadar yapılmış en büyük çalışmalarla ortaya çıkmış ve yapılan deneyler 5-7 yıla kadar koruma sağladığını ortaya koymuştur. Bu yöntem aynı zamanda adet dönemlerinizi daha hafif atlamanıza yardımcı olabilir.

Mirena 

Bu plastik spiral tipi de, servikal mukusu kalınlaştırmak için, az miktarda, sentetik hormon olan progestin salgıyarak spermin nüfuz edemeyeceği bir bariyer oluşturur. 5-7 yıl kadar kullanılabilir. Liletta gibi mirena da adet dönemlerinizi daha hafif atlatmanızı sağlar.

ParaGard 

ParaGard ise, plastikten ve az miktarda doğal, steril bakırdan üretilir. Hamileliği önlemek için kullanılan bakırdan, sperm hücrelerini öldüren bakır iyonları salınır. Bu şekilde spermin yumurtaya ulaşması imkansız kılınmış ve hamileliğin önüne geçilmiş olur. Hormon içermez ve adet döngülerinizi değiştirmez. Vücudunuzda 10-12 yıl kadar kalabilir. Vücudunuzda ne kadar kalacağına uzman hekiminizle birlikte karar vermelisiniz.

Skyla 

Skyle, mevcut spiraller arasında en küçük olanıdır. Skyla da spermin nüfuz edemediği bir bariyer oluşturmak için az miktarda progestin salgılar. 3 yıl kadar kullanılabilir.

Kyleena 

Kyleena sürekli düşük dozda progestin salgılayan küçük bir plastik spiraldir. Bazı spirallerden daha küçüktür ve yerleştirilmesi diğerlerine göre daha rahat olabilir. 5 yıla kadar kullanılabilir. Kyleena mevcut en yeni spiraldir tipidir. Şayet kyleena kullanmak istiyorsanız görüştüğünüz sağlık kuruluşunun bu hizmeti sağlayıp sağlamadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Spiral Nasıl Takılır?

Spiral, bir sağlık kuruluşunda doktorunuz tarafından takılmalıdır. Doktorunuz ilk olarak size tıbbi geçmişiniz hakkında bazı sorular soracaktır. Ardından bu doğum kontrol yönteminin size uygun olup olmadığını test etmek için, vajinanız, serviks ve uterusunuz kontrol edilecektir. 

Yerleştirme işlemi yapılmadan önce rahim ağzınızın açılması ve / veya uyuşturulması için size ilaç önerilebilir. Spirali yerleştirmek içinse, hemşire veya doktor vajinanıza spekulum(vajinayı incelemek için kullanılan bir cihaz) yerleştirir ve ardından spiral rahim ağzınızın içinden geçirilerek yerleştirilir. İşlem genellikle beş dakikadan az sürer.

Spiral ne kadar etkilidir?

Bu yöntemin birçok yararı vardır ve süper etkilidir. Kullanılabilecek en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir ve hamileliği önlemede %99’dan fazla etkilidirler. Ayrıca kullanmaya başladıktan sonra birkaç yıl boyunca doğum kontrolünü düşünmek zorunda kalmazsınız. Hamile kalmaya karar verdiğiniz anda, istediğiniz zaman çıkarabilirsiniz. 

Spiral herkese takılır mı?

Çoğu kişi rahatça kullanabilir fakat yan etkileri ve bazı komplikasyonları olası kılan bazı koşullar vardır. Dolayısıyla bu yöntemin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek adına doktorunuza danışmalısınız. 

Spiral ile hamile kalınır mı?

Spiral varken hamile kalınır mı? Bu soru en çok merak edilen konulardan bir tanesi.

Spiral hamileliğe karşı mükemmel bir koruma sağlar. %99’dan fazla etkilidir. Sterilizasyon ve doğum kontrol implantı gibi çalışır. Kullanmayı unutmak ya da yanlış kullanmak gibi bir ihtimaliniz yoktur. Bir kere takıldığında yıllar süren bir koruma sağlar. Sürekli eczaneye gitmenizi ya da seksten önce herhangi bir şey yapmanızı gerektirmez. 

Oldukça etkili bir doğum kontrol yöntemidir, hata yapma şansı nerdeyse yoktur. Almayı (hap almak gibi) unutmak veya yanlış kullanmak(prezervatif) gibi bir durum söz konusu değildir. 12 yıla kadar sizi 7/24 hamilelikten korur. 

Spiral nerede takılır?

Spiral takma işlemi bir sağlık kuruluşunda, doktor ya da hemşire tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için mutlaka bir jinekolog ile görüşmelisiniz.

Spiral Ne Zaman Takılır?

Spirali, hamile olmadığınızdan emin olduğunuz sürece herhangi bir zaman diliminde taktırabilirsiniz. 

Hamilelik durumunun olmadığından emin olunması sebebiyle genellikle regl döneminizin herhangi bir gününde takılması tercih edilir. 

Doğum yaptıktan veya kürtaj yaptırdıktan hemen sonra da taktırmak mümkündür.

Bu dönemlerin dışında kalan günlerdeyse, gebe olmadığınızdan emin olunması adına sizden gebelik testi yaptırmanız istenebilir. 

Kısacası gebe olmadığınızdan emin olduğunuz sürece dilediğiniz zaman taktırabilirsiniz.

Spiral Taktırmak Acıtır Mı? Nasıl Hissettirir?

Spiral takılırken insanlar genellikle biraz kramp ve acı hissedebilirler. Bazıları bu acıyı şiddetli yaşasa da bu durum 1-2 dakika içerisinde geçer.

Bazı doktorlar, krampları önlemeye yardımcı olmak için, takılmadan önce ağrı kesici almanızı önerebilirler. Daha rahat hale getirmek için rahim ağzınızın çevresine lokal anestezi de uygulanabilir.

Spiral Takıldıktan Sonra Ne Yapmalı?
Bazı insanlar spirali takdırdıktan sonra kendilerini sersemlemiş hissedebilirler. Operasyondan sonra, rahatlayacak zaman bulabilmek açısından veya araba kullanacaksanız ve eve yalnız dönmek istemiyorsanız, birinden sizinle birlikte randevuya gelmesini istemeniz sizin için iyi olabilir.

Spiral takıldıktan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir? 

Takıldıktan sonra en kısa sürede seks yapabilirsiniz. Fakat yine de spiralin etkisini gösterdiğine emin olana kadar yedek bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif gibi) kullanmanız önerilir. Etkisini ne zaman göstereceği ise, ne tür bir spiral kullandığınıza ve ne zaman taktırdığınıza bağlıdır. 

ParaGard tipi spiral, hamileliği en kısa sürede önler. 

Hormonal olanlar ise yalnızca regl döneminde takılırsa hamileliği hemen önleyebilir. Regl döneminizin dışında takıldığı takdirde etkisini 7 gün sonra gösterecektir. Bu 7 günlük süre zarfında, hamileliği önlemek için prezervatif ya da farklı bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekir. 

Spiral takıldıktan sonra korunmaya gerek var mı?

Spiral hamileliği önlemenin en güvenilir yolu olsa da cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz. Her seks yaptığınızda prezervatif kullanarak bu enfeksiyonlara yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Prezervatif kullanmak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma ve yayılma riskini oldukça azalttığı gibi, gebeliğe karşı da koruma sağladığı için hamileliğe karşı ekstra koruma sağlamış olursunuz.

Spiral taktırdıktan sonra kendimi nasıl hissederim?

Pek çok insan spiral taktırdıktan hemen sonra kendini iyi hisseder, ancak kimilerinin rahatlamak açısından biraz zamana ihtiyacı olabilir.  Bu işlemi gerçekleştiren insanların kramp ve sırt ağrıları yaşaması mümkündür, bu yüzden spiral takma işleminin ardından evde dinlenmeyi planlamanız sizin için daha iyi olabilir. 

Spiral kullanırken hamile kalmak istersem ne yapmalıyım?

Spiral yıllarca kullanılabilen ve geri dönüşü olan doğum kontrol yöntemidir. Hamile kalmaya karar verirseniz istediğiniz zaman çıkarabilirsiniz. Bu yöntem doğurganlığınızı etkilemez veya gelecekte hamile kalmanızı zorlaştırmaz. Çıkarıldıktan hemen sonra hamile kalabilirsiniz.

Spiral adet adeti keser mi?

Hormonlu spiraller adet dönemlerinizin daha kısa sürmesini, kanama miktarınızın ve kramplarınızın azalmasını sağlar. Öyle ki bazı kişilerde regl dönemlerinin tamamen kesildiği bile görülmektedir. 

Adet dönemleriniz şiddetli kramp ve kanamalarla geçiyorsa bu yöntem sizin için oldukça uygun olabilir.

Bakır spiral kullanıldığında ise adet süresi uzayabilir ve kanama miktarında artış olabilir.

Spiral Kayar Mı?

Spiralin yerinden kayması çok düşük bir ihtimal olsa da herhangi bir zamanda yaşanabilir ve ilk 3 ay içerisinde bu durum daha yaygındır. Ayrıca regl döneminde çıkma ihtimali, normal günlere kıyasla daha fazladır. Bu nedenle regl dönemlerinizde pedlerinizi, tampolarınızı kontrol etmek sizin için faydalı olacaktır. Spiralin yerinde durup durmadığını kontrol etmek için zaman zaman parmağınızı vajinanın içine geçirerek ipi kontrol edebilirsiniz. 

Spiral Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korur Mu? 

Hayır, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı sizi korumaz. Her seks yaptığınızda prezervatif kullanarak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunabilir ve bu hastalıkların yayılma riskini azaltabilirsiniz. 

Spiral Adeti Geciktirir Mi?

Spirali taktırdıktan sonra kramp ve lekelenmeleriniz olabilir ancak bu durum genelde 3-6 ay sonra ortadan kalkar. 

Hormonal spiraller regl dönemlerinizin süresini, kanama miktarını ve kramplarınızı oldukça azaltabildiği gibi regl kanamanızı tamamen bile kesebilir. 

Bakır spiraller ise regl dönemlerindeki kanama miktarınızı, süresini ve kramplarınızı arttırabilir. Çoğu insanda bu etkiler belli bir süre sonra ortadan kalkar. Ancak siz bu yan etkilere tahammül edemiyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşün. 

Spiral acil kontrasepsiyon olarak kullanılabilir mi?

Bakır spiral en etkili acil kontrasepsiyon (acil doğum kontrolü) yöntemidir. Korunmasız cinsel ilişkiye girmenizin ardından 120 saat içerisinde (5 gün) taktırırsanız, hamileliğe karşı% 99’un üzerinde koruma sağlar. Ve bonus olarak da, kullanmaya devam ederseniz, 12 yıl boyunca hamileliği önlemeye devam edebilir.

Ancak bu yöntemi tercih etmek istemezseniz de, bir diğer acil kontrasepsiyon türü olan ertesi gün hapına yönelebilirsiniz. Ertesi gün hapını tercih ederseniz, hamileliği önlemek için korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 5 gün içerisinde kullanmanız gerekir.

Spiral ipi nedir?

Spiral takıldıktan sonra, yaklaşık 2.5-5 cm uzunluğunda bir ip vajinanızın içinde sarkar. Ancak endişelenmeyin bu ip genellikle farkedilir olmaz. Bu ip sayesinde doktorunuz istediğiniz zaman spirali vücudunuzdan çıkarabilir. 

Parmaklarınızı vajinanıza geçirerek ipi hissedebilirsiniz. Fakat ipi asla çekmemelisiniz çünkü spiralin yerinden oynamasına ya da çıkmasına sebep olabilirsiniz. 

Emzirme döneminde spiral kullanılır mı?

Evet, emzirme döneminde kullanılabilir. Ürettiğiniz süt üzerinde herhangi bir etkisi olmaz ve bebeğinize zarar vermez. Aslında emziriyorsanız ve hamile kalmak istemiyorsanız spiral kullanılabilecek en mükemmel yöntemdir.

Spiral Nasıl Çıkarılır?

Çıkarmak oldukça hızlı ve kolaydır. Doktorunuz vajinanızdan sarkan ipi yavaşça çeker, spiralin kolları katlanır ve kayar. Çıkarılmasının ardından 1 dakika boyunca kramp hissedebilirsiniz.

Ancak bazen düşük bir ihtimal de olsa kolayca çıkarılamayabilir. Böyle bir durum yaşanırsa doktorunuz çıkarmak için özel aletler kullanabilir. Çok nadiren ameliyat gerekir.

Spiral Ne Zaman Çıkarılır?

Kullanım süresi sona erdiğindi çıkarılması gerekir. Ancak süresi sona ermeden de istediğiniz zaman çıkarabilirsiniz. Eğer spiralinizin kullanım süresi sona ermişse ve hala hamile kalmak istemiyorsanız eskisinin çıkarılıp yenisinin takılması gerekmektedir.

ParaGard 12 yıl sonra değiştirilmelidir.

Mirena 7 yıl sonra değiştirilmelidir.

Liletta 7 yıl sonra değiştirilmelidir.

Kyleena 5 yıl sonra değiştirilmelidir.

Skyla 3 yıl sonra değiştirilmelidir.

Hormonsuz spiral var mıdır?

Bazı insanlar hormonal olmayan doğum kontrol yöntemlerini tercih edebilirler veya tıbbi problemler nedeniyle hormonal yöntemleri kullanamazlar. Neyse ki, ParaGard, yani bakır spiral, tamamen hormonsuzdur ve hamileliği önlemede oldukça etkilidir.

Spiral çıkarıldıktan sonra adet gecikmesi olur mu? Kendimi nasıl hissederim?

Spiraliniz çıkarıldıktan sonra kendinizi tamamen normal hissetmelisiniz. Biraz lekelenme olabilir. Çıkarıldıktan sonra hormonal bir doğum kontrol yöntemine başlamadığınız sürece, spiral kullanmadan önceki adet düzeniniz geri dönecektir.

Spiral çıkarıldıktan sonra ne zaman hamile kalınır?

Doğurganlığınız spiral çıkarıldıktan hemen sonra normale döner, bu nedenle hemen hamile kalmak mümkündür. Ancak çıkardığınız halde hamile kalmak istemiyorsanız, başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.

Spiral Kimlere Takılmaz?

Cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız ya da pelvik enfeksiyonunuz varsa

Hamile olma ihtimaliniz varsa

Rahim kanseriniz varsa 

bu yöntem sizin için uygun olmaktan çıkar.

Ayrıca bunların dışında Wilson hastalığı, bakır alerjisi, kanın pıhtılaşmasını zorlaştıran bir kanama bozukluğunun olduğu durumlarda ParaGard spirali kullanmamalısınız. 

Hormonal spiraller ise meme kanseri olanlara önerilmemektedir.

Çok nadiren de olsa bazı insanları rahim büyüklüğü, şekli spiralin yerleştirilmesini zorlaştırabilir. 

Eğer siz yukarda saydığımız özelliklerden herhangi birine sahipseniz endişelenmeyin seçim yapabileceğiniz farklı birçok doğum kontrol seçeneği var.

Hangi durumlarda doktorumu aramam gerekir?

– Spiral ipinin uzunluğu olduğundan daha kısa veya uzunsa

– Spiralin sert plastik tabanının serviksinizden çıktığını hissederseniz

– Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız

– Karnınızda veya karnınızın alt kısmında kötü kramp veya ağrı varsa

– Seks sırasında ağrı veya kanama varsa

– Açıklanamayan ateş, titreme veya nefes almada zorluk çekiyorsanız

– Vajinal akıntınız normalden farklıysa

– Normalden daha ağır olan vajinal kanamanız varsa

– Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip biriyle korunmasız ilişki yaşadıysanız

testler ve tedaviler için derhal doktorunuza başvurun.

Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

Bazı insanlar bu yöntemi kullanmaya başladıktan sonra yan etkilerle karşılaşabilirler. Vücudunuz yabancı bir madde olarak algıladığı spirale alışanca, bu yan etkiler genellikle ortadan kaybolur. Bu durumlar genelde yaklaşık olarak 3-6 ay sürer. Yani yan etkilere birkaç ay katlanabilirseniz bu yöntem sizin için ideal olabilir. Karşılaşılan yan etkilerse şunlar olabilir:

– Spiral yerleştirildiğinde ağrı

– Spiral yerleştirildikten birkaç gün sonra kramp veya sırt ağrısı

– Adet dönemleri arasında lekelenme

– Düzensiz adet döngüleri

– Ağır adet dönemleri ve daha kötü adet krampları (bakır spiral kullanılırsa)

Ağrı kesici ilaçlar genellikle kramplara yardımcı olabilir. Ancak kanama veya kramplar çok kötüye giderse ve iyileşecek gibi görünmüyorsa, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Spiralin Riskleri Nelerdir?

Evet bu yöntemin bazı riskleri vardır ancak ciddi sorunlara çok nadir rastlanılır. 

– Spiral bazen yerinden oynayabildiği gibi tamamen de çıkabilir. Bu durumlar gerçekleşirse hamile kalabilirsiniz. 

– Spiral yerinde olmasına rağmen hamile kalırsanız(bu ihtimal çok düşük olsa da mümkündür) öğrenir öğrenmez spiralin çıkarılmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde dış gebelik ve diğer ciddi sağlık sorunları riski artar. 

– Spiralin yerleştirildiği esnada rahim içine bakteri girerse enfeksiyon kapmak mümkündür. Eğer enfeksiyon tedavi edilmezse, gelecekte hamile kalma şansınızı etkileyebilir.

– Spiral yerleştirildiğinde rahim duvarından içeri girebilir. Bu acı verici gibi görünse de genellikle acı hissedilmez. Böyle bir durum yaşanırsa, spiralin çıkarılması için ameliyat gerekebilir. Bu problem çok nadir görülür.

Nadiren ciddi yan etkilere rastlanır.

Spiralin ciddi ve yaygın yan etkileri yaygın değildir, ancak risklerini ve uyarılarını göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.