Serotonin Hormonu Nedir? Serotonin Fazlalığı ve Eksikliği

Serotonin hormonu nedir? Etkileri nelerdir?

Ruh haliniz ve duygularınızdan sorumlu hormonun hangisi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Serotonin hormonu ruh halinizi dengeleyen, iyi ve mutlu hissetmenizden sorumlu olan hormondur. Bu hormon bütün vücudunuzu etkiler. Beyin hücrelerinizin ve sinir sisteminizde bulunan hücrelerin birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar.

Serotonin Hormonunun Etkileri Nelerdir?

Serotonin hormonu uyuma, yeme ve sindirme işlemlerine katkı sağlar. Fakat beyinde çok fazla serotonin bulunması depresyona sebep olabilir. Beyinde gereğinden fazla serotonin bulunması sinir hücrelerinin aşırı çalışmasına sebep olabilir. Serotonin hormonu depresyonun azalmasına, anksiyetenin düzenlenmesine ve kemik sağlığının korunmasına da katkıda bulunur.

Vücudunuz Serotonini Nasıl Kullanır?

Serotonin vücutta çeşitli şekillerde kullanılır:

 • Ruh Hali
  Serotonin beyinde bulunur. Ruh halini, mutluluk ve endişe gibi duyguları düzenlediği düşünülmektedir. Düşük seviye serotoninin depresyonla, yüksek seviye serotoninin ise endişe ve cinsel uyarılmayla bağlantısı bulunmaktadır.
 • Dışkı Çıkarma (Bağırsak Hareketi)
  Karında ve bağırsaklarda bulunan serotonin, bağırsak hareketlerini ve işlevlerini kontrol eder.
 • Mide Bulantısı
  Mideniz bulandığı zaman serotonin üretimi gerçekleşir. Serotonin yabancı maddelerin ve bulantıya sebep olan yiyeceklerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca kana karışarak beynin mide bulantısını kontrol etmesine yardımcı olur.
 • Uyku
  Serotonin beynin uyuma ve uyanmadan sorumlu bölgelerini uyarmaktan sorumludur. Uyuyup uyumayacağınız bu bölgenin uyarılmasına ve hangi serotonin reseptörünün (alıcısının) kullanıldığına bağlı.
 • Kan Pıhtılaşması
  Yaraların iyileştirilmesi için de serotonin salgılanır. Hormon kılcal damarların daralmasını sağlayarak kanın dışarı akmasını ve bölgede pıhtılaşma gerçekleşmesini engeller.
 • Kemik Sağlığı
  Kemiklerde yüksek seviye serotonin bulunması kemik erimesine ve böylece kemiklerin zayıflamasına sebep olabilir.

Serotonin Zihinsel Sağlığı Nasıl Etkiler?

Serotonin doğal bir ruh hali düzenleyicisidir. Serotonin normal seviyedeyken daha iyi odaklanır, duygusal anlamda daha dengeli, daha mutlu ve daha sakin olursunuz.

Düşük Seviye Serotonin Yol Açabileceği Sıkıntılar

Düşük seviye serotoninin pek çok davranışsal ve duygusal bozukluklarla ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmalarda serotonin eksiliğinin depresyon, anksiyete, intihar düşünceleri ve obsesif-kompülsif bozukluklara yol açabileceği gözlenmiştir. Bu duygu ve düşüncelere sahipseniz mutlaka profesyonel destek alın. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız o kadar hızlı iyileşirsiniz.

Yüksek Seviye Serotoninin Yol Açabileceği Sıkıntılar

Serotonin faaliyetlerini arttırabilecek ilaçlar aldığınız zaman serotonin sendromu oluşabilir. Serotonin fazlalığı titreme, aşırı terleme, şaşkınlık, huzursuzluk, baş ağrısı, yüksek kan basıncı, tik (kas seyirmesi) ve ishal gibi durumlara sebep olabilir. Daha ciddi semptomlarsa yüksek ateş, bilinçsizlik, kasılma nöbetleri ve düzensiz kalp atışlarıdır.

Serotonin sendromu herkese olabilir fakat bazı insanlarda oluşma risk daha yüksektir. Serotonin seviyesini yükselttiği bilinen ilaçları yüksek dozda kullanıyorsanız ya da ilacı serotonini arttırmak için almanız gerekenden daha fazla sayıda alıyorsanız daha büyük risk altındasınız demektir. Ayrıca bitkisel takviye ya da serotonin seviyesini arttırdığı bilinen illegal maddeler kullanıyorsanız da daha yüksek risk altındasınız demektir.

Serotonin seviyenizin çok yüksek ya da düşük olduğundan şüpheleniyorsanız yapacağınız ilk şey bir profesyonelle görüşmektir. Doktorunuza şunları sorabilirsiniz:

 • Kullandığım ilaçlar serotonin sendromunu mu tetkiliyor?
 • Depresyon ile bağlantılı düşünceler altındaysam serotonin seviyem mi düşük?
 • Serotonin seviyem farklı sağlık sorunlarını da tetikliyor mu ya da etkiliyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.