Sağlıklı Bir Cinsel Yaşamda İletişimin Önemi

cinsellik
Cinsel Anlamda Sağlıklı Olmak Nedir?

Cinsel anlamda sağlıklı olmak cinsel ilişkilerinizde gerekli koruma yöntemlerini kullanarak hem fiziksel hem de zihinsel anlamda güvende hissetmeniz ve bedeniniz, cinselliğiniz, ilişikileriniz konusunda rahat olmanızdır.

Seks Neden Önemlidir?

Sağlıklı bir cinsel yaşam hem fiziksel açıdan hem de duygusal açıdan iyidir. Seks size başka bir insanla farklı bir iletişim kurma imkânı sunar ve gerek bir partnerle, gerekse de mastürbasyonla erişilen cinsel doyum (orgazm) sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Orgazmın bazı faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

Genel anlamda daha sağlıklı bir yaşam

Daha iyi uyku

Daha yüksek özgüven

Daha yüksek zindelik

Daha az stres ve gerginlik

Daha uzun bir yaşam

Sağlıklı Bir Cinsel Yaşama Nasıl Sahip Olabilirim?

Sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmak, bir partneriniz olsa da olmasa da kendinizi önemsemenizle başlar. Fiziksel anlamda daha güvenli (korumalı) cinsell ilişkiler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda düzenli bir şekilde test yaptırmak, hamilelikten korunma yöntemlerine başvurmak ve herhangi bir sorunla karşılaştığınız zaman mutlaka doktora gitmekle mümkündür.

Bedeninizi olumlamanız, cinsellikten keyif almanız, cinsel yöneliminiz ve cinsiyet kimliğinizle barışık olmanız da ayrıca sağlıklı bir cinsel yaşamın önemli parçalarıdır. Sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmak seksten ne beklediğinizi ve neyi beklemediğinizi bilmek, bunları partnerinizle rahatça konuşabilmektir. Partneriniz sınırlarınıza saygı duymak zorundadır, tabi siz de onların sınırlarına saygı duymalısınız.

İyi Bir Cinsel İlişki Nasıl Kurulur?

İyi bir cinsel ilişki, bedeninizin nasıl çalıştığını anlamakla mümkündür. Herkesin cinsel arzuları farklı şekillerde ortaya çıkar ve herkesin cinsel ilişkiden beklentileri farklı olabilir, o yüzden arzularınızın “normal” olup olmadığı konusunda endişelenmeyin.

İnsanlar ne tür cinsel ilişkiler kuruyorlar?

Seksi tek bir kalıba sığdıramayız. Size gayet iyi hissettiren bir şey başka birinin açısından kötü olabilir. Cinsel arzu ve davranışlar söz konusu olduğu zaman herkes farklıdır, yine de yaygın birkaç cinsel aktivite sıralamamız gerekirse:

Tek başına veya biriyle beraber mastürbasyon yapmak

Oral, vajinal ve anal seks

Öpüşmek

Seks oyuncakları kullanmak

Telefonda seks ya da “seksting”

Porno dergileri okumak ya da filmleri izlemek

Cinsel ilişki esnasında “kirli konuşmak”

gibi şeyleri sayabiliriz.

Vücuttaki Erojen Bölgeler Hangileridir?

Vücudun bazı bölgelerinde diğer bölgelere göre daha fazla sayıda sinir ucu bulunur ve bu yüzden bu bölgelere dokunulduğu zaman uyarılma meydana gelir. Çoğu insanın en erojen bölgeleri genital bölgeleridir: Vulva, klitoris, labya, vajina, testis, kestanecik ve anüs.

Genellikle penis ve klitoris bunların en hassas olanlarıdır. Diğer yaygın erojen bölgeler ise göğüsler, meme uçları, kasıklar, kalçalar, ağız, kulaklar, boyun ve ayaktır.

Cinsel Tepki Döngüsü Nedir?

Cinsel tepki döngüsü bedeninizin cinsel uyarılma karşısında verdiği tepkidir. Biriyle beraberken, tek başınızayken ve hatta uykudayken bile gerçekleşebilir. Döngü her zaman tamamlanmak zorunda değildir, herhangi bir noktada durabilirsiniz.

Döngünün ilk aşaması arzu ya da cinsellik konusunda düşünmeye başlamaktır. Bu noktada uyarılma gerçekleşebilir, bedeniniz seks yapma ihtiyacı hisseder. Kalp atışlarınız hızlanır, kaslarınız kasılır ve genital bölgelerinize kan akışı hızlanır.

Bir sonraki adım plato evresidir, bu noktada gerçekten cinsel anlamda uyarılmış durumdasınızdır ve mastürbasyon ya da cinsel ilişkiye girme arzunuz oldukça yüksektir.

Plato evresinin sonunda seri kas spazmlarıyla biriktirdiğiniz gerginliği attığınız orgazm evresi vardır. Bedeniniz mutlu ve rahat hissetmenizi sağlayan endorfin hormonunu salgılar.

Son olarak çözünme evresinde vücut uyarılmadan önceki haline döner.

İnsanlar Ne Sıklıkla Seks Yapar?

“Normal” olarak adlandırılabilecek bir “seks miktarı” yoktur. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterir. Ne sıklıkla cinsel ilişkiye gireceğiniz partnerinizin olup olmaması, hayatınızda neler olduğu, cinsel arzunuzun ne kadar yüksek olduğu gibi faktörlere bağlıdır.

Her insanın cinsel arzuları aynı oranda güçlü değildir. Sizin cinsel arzunuz stres, dönem dönem aldığınız ilaçlar, fiziksel, duygusal ve hayat tarzınız gibi faktörlere bağlıdır. Bazı insanlar her gün ya da günde birkaç kere cinsel ilişkiye girmek isterken kimisi de neredeyse hiç seks yapmak istemez.

Partnerimle Seks Konusunda Nasıl Konuşmalıyım?

Partnerinizle nelerden hoşlanıp hoşlanmadığınızı paylaşmak, kendisine sınırlarınızı belirtmek doyurucu bir cinsel yaşamın en önemli koşullarından biridir.

Cinsel anlamda nelerden hoşlandığımı partnerime nasıl belirtebilirim? 

Kimi zaman ilk defa cinsel ilişkiye gireceğiniz birinin seks esnasında ne yapması gerektiğini bildiğini düşünürsünüz fakat sonuçta hayal kırıklığı yaşarsınız. Neyse ki bu tür hayal kırıklıklarını önlemenin oldukça basit bir yolu var: İletişim!

Herkes farklıdır, bu yüzden de partneriniz ne kadar tecrübeli olursa olsun sizin hoşunuza gidecek şeylerin ne olduğunu bilmeyebilir. Nelerden hoşlandığınızı, size neyin iyi hissettirdiğini kendisiyle paylaşmalısınız.

Kimi insanlar nelerden hoşlandıklarını başkalarıyla sevişirken öğrenir, kimisi de mastürbasyon yaparak. Hangi yöntemlerle orgazm olduğunuzu kendiniz keşfederseniz, cinsel ilişki esnasında daha rahat olabilirsiniz.

Nerenize temas edilmesini istiyorsunuz? Ne kadar sert dokunulması hoşunuza gidiyor? Ne kadar hızlı ya da yavaş olmalı? Önünde mastürbasyon yaparak ya da elinizle yönlendirerek partnerinize bunu gösterebilirsiniz. Ya da direk söyleyebilirsiniz.

Seks konusunda konuşmak size garip gelebilir fakat oldukça faydalı olacaktır.

Seks yapmak istemediğimi nasıl söyleyebilirim? 

Elbette cinsel ilişkiyi reddetme hakkınız vardır. Beden diline bel bağlayıp karşıdaki insanın ilişkiye girmek istemediğinizi anlamasını beklemeyin. Bir şeyi istemiyorsanız, istemiyorum diyin. O kişiyle daha önce cinsel ilişkiye girip girmediğiniz de, ilişkiye girmek istememe sebebiniz de önemli değildir. İstemiyorum demek istemiyorum demektir.

Ayrıca cinsel ilişki esnasında da devam etmekten vazgeçebilirsiniz. Seks yapmaya başladıktan sonra daha ileri gitmemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. İstediğiniz zaman durabilirsiniz, partnerinizin bu konuda size suçlu hissettirmesine izin vermeyin. Eğer bunu yapıyorsa zaten ilişkiniz sağlıksız demektir.

Rıza dediğimiz şey “evet” derken gerçekten istediğinizi kast etmektir. İçinizden gelerek “evet” demiyorsanız rıza göstermiş sayılmazsınız. Partneriniz sizi cinsel ilişkiye girmeye zorluyorsa, bunun adı tecavüzdür. Cinsel anlamda farklı bir şey yapmaya zorluyorsa bu da cinsel istismardır. Tecavüze veya cinsel istismara uğramak asla sizin suçunuz değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.