Penis Kırılması

Penis kırılması nedir?

Penis Kırılır Mı?

Evet! Penis kırılabilir ve buna penil kırığı denir ancak bu yanlış bir adlandırmadır çünkü bu bölgede kırılacak bir kemik yoktur. Bir penis kırıldığında veya yırtıldığında olan şey, korpus kavernozum’u çevreleyen bağ dokusunun (tunica albuginea) yırtılması ve böylece kanın işgal ettiği alanda kalmamasıdır. Korpus kavernozum içinde basınç yaratan kan ve dolayısıyla bir ereksiyon, daha sonra o boşluktan çevre dokulara sızar.

Bu fotoğrafta zedelenen dokuyu çevreleyen boşluğa kaçan kanın sebep olduğu kan toplağını gösteren kırık penis MR’ını görebilirsiniz.

Bağ dokusundaki (Tunika albuginea) yırtılmayı belirten küçük ok (kalın siyah bir çizgi olarak görülür) dikkat edin. Bu, ürolojistlerin “penisin şişmesi ve dokular arasındaki boşluğu doldurması nedeniyle kanın morumsu bir renk alması” şeklinde olan “patlıcan deformasyonu” olarak adlandırdığı şekilde sonuçlanır. Yırtığın yeterince büyük olması, idrara çıkmamaya ve kanın uçtan çıkması gibi sonuçlara da yol açabilir.

Penis Nasıl Kırılır?

Genellikle, bir kadın üstte olduğunda ve penis vajinasından çıktığında bir penis kırığı olur, ancak bir sonraki hareketle vajinasına geri dönmek yerine, baş kasık kemiğine, labyasının yanına ya da perineye doğru itilirse, akut bir ‘bükülme’ ortaya çıkabilir. Erkek o anda tam ereksiyon halindeyse, bağ dokusu bükülmenin yaratacağı olağanüstü basınca dayanamaz. Böylece dokuda yırtılma meydana gelir. Penisin vajindan tamamen çıkmadığı ancak dönüş açısının yanlış olduğu ve penisi bükülmeye zorlayan durumlar da vardır. Her durumda, bağ dokusu yırtıldığında ve ereksiyon kaybolduğunda sesli bir “pop” veya “çatlak” duyulur.

Ancak cinsel ilişkinin olmadığı durumlarda da penis kırılması gerçekleşebilir. Mastürbasyon yaparken ya da ereksiyonu farklı bir açıya taşımaya çalışırken meydana gelen vakalar da vardır. Bağlantılı dokunun bulunduğu bölgede doğuştan bir eğriliğin bulunması dokunun yırtılmasını sağlayabilir ve böylece penis kırığı ortaya çıkabilir. Bazı erkekler arasında ereksiyondan kurtulmak için penisini bükmeye çalışmak gibi bir uygulama olduğu bilinmektedir. Ereksiyon halindeyken penisinizi asla, hiçbir sebeple bükmeyin, dokulara uygulayacağınız basınç artışından dolayı penisiniz kırılabilir.

Penis Kırılması Nasıl Geçer?

Penis kırılması, tahmin edebileceğiniz gibi acil bir durumdur ve dokulardaki yırtılmayı kapatmak için ameliyat gerekmektedir. Uygun cerrahi operasyon ile penisin erektil ve idrar işlevi geri kazandırılır.

Operasyonla birlikte normal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Ancak böyle bir durumla karşılaşmış erkekler cinsel aktivite konusunda kendilerini çoğu zaman endişeli hissedeceklerdir. Fakat pozitif (travmatik olmayan) cinsel deneyimler yaşandığı takdirde, bu endişe zamanla soluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.