Oksitosin Hormonu

Oksitosin hormonu nedir?

Oksitosin hipotalamus tarafından üretilip hipofiz bezleri tarafından salgılanan bir hormondur. Bu önemli hormon doğum sürecinde hayati bir rol oynar ve erkeklerin üreme sistemlerine de yardımcı olur. Oksitosine dair bilgi edinmek, sağlığınızı daha iyi korumanızı ve vücut fonksiyonlarınızın nasıl işlediğini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. 

Oksitosin Hormonu Nedir?

Oksitosin hormonu, insanlarda duygusal ve fiziksel iyileşmeye yol açan kilit bir hormondur. Halk arasında genellikle sevgi hormonu ya da aşk hormonu olarak bilinen oksitosin, hem erkeklerde hem kadınlarda özellikle cinsel ilişki esnasında aktiftir. Bu hormon erkeklerde, ereksiyonu kolaylaştırır; iki cinste de bağlılık ve güven duygusu uyandırır. 

Oksitosin Hormonu ve Doğum 

Kadınlarda oksitosin hormonu, doğum sancıları esnasında gerçekleşen kasılmaları sinyalize etmekten sorumludur. Hormon dölyatağı kaslarını uyararak doğum sancısını haber verir. Ayrıca sancıları ilerleten ve kasılmayı arttıran prostaglandin üretimine de katkı sağlar. Bu etkiden dolayı, sentetik oksitosin (pitosin) bazen doğum sancıları doğal yollarla başlamayan kadınlara takviye olarak verilir veya kadının doğum sancıları hafifliyorsa kasılmaları arttırmak için verilir. 

Bebek doğduktan sonra oksitosin sütün memelere doğru ilerlemesini sağlayarak emzirmede de önemli rol oynar. Bebek annenin memesini emerken salgılanan oksitosin sütün salgılanmasını sağlayarak bebeğin beslenmesini sağlar. Salgılanan oksitosin, daha fazla oksitosin üretimi yapılmasını sağlar ve bebek doyduktan sonra hormonun üretimi bir sonraki emzirmeye kadar durur. 

Erkeklerde Oksitosin Hormonu

Erkeklerdeyse oksitosin üretimi daha az işlev görür fakat spermlerin hareket etmesinde rolü vardır. Ayrıca testislerde testosteron üretiminde de rolü olduğu düşünülmektedir. 

Oksitosin Üretimi (Sentezlenmesi) Nasıl Kontrol Edilir? 

Oksitosin üretimi pozitif geribesleme mekanizmasıyla kontrol edilir. Bu mekanizma tetiklendikten sonra oksitosin üretimini başlatır. Sonrasında da hormon vücutta sütün göğüslere taşınması ya da doğum sancısı kasılmaları gibi olaylara katılır, ki bu da daha fazla oksitosin üretilmesini tetikler. Bu geribesleme döngüsü eylem, örneğin çocuğun emzirilmesi bitene kadar devam eder.  

Oksitosinin İlişkiler Üzerindeki Etkisi

Oksitosinle ilgili çalışmalar ayrıca insanların bazı davranışlarını ve sosyal etkileşimlerini kontrol eden önemli bir kimyasal olduğunu ortaya çıkarmıştır. Anne ve çocuk arasındaki bağın oluşmasında, birini tanımada, cinsel uyarım, güven ve anksiyete gibi olaylarda önemli bir rolü vardır. İnsanların yaşamlarında, kendileri için önemli olan insanlarla daha güçlü bağlar kurmalarına yardımcı olur.

Oksitosinin hormonunun bu yönü cinsel eylemlerin duygusal iyileşme sağlamasında oldukça etkilidir. Oksitosinin faydalı etkileri, endişeli, stresli veya depresif hislerin tersine çevrilmesinde bile görülebilir. Bu türden bir rahatlama özellikle kadınların cinsel arzularını uyandırması açısından oldukça önemlidir.

Oksitosin Hormonunun Diğer Etkileri

Oksitosin hormonu genç kalmanızı sağlar.

Oksitosin hormonu hakkında en ilginç şeylerden biri, vücut hücreleri ve dokuları üzerindeki olumlu etkileridir. Yükselen oksitosin seviyeleri, kas dokusunun kalitesini ve işlevini arttırır.
Oksitosin hormonunun zarar görmüş kas dokularınızı iyileştirmekte olduğu ve yaşlı insanların kaslarını daha işlevsel hale getirdiği kanıtlanmıştır. Yani aslında oksitosin hormonu, kas dokusunu genç ve güçlü hale getirir. 

Oksitosin hormonu ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Oksitosin seviyesi fiziksel temas ile artar.

İnsanda, oksitosun dolaşımı, özellikle göbek ve göğüs bölgelerinde cilt ile temas halinde artar. 

Ön sevişme esnasında okşama, oksitosin seviyesini önemli ölçüde arttırabilir. Bu yüzden ön sevişme, uyarılma açısından oldukça önemlidir. İnsanın metabolizması oksitosin hormonunu dakikalar içerisinde parçalayabildiği için sürekli bir döngü olması önemlidir. Orgazm anında yüksek miktarda oksitosin hormonu salgılanır ve orgazmı takip eden uyku hissinin sebeplerinden biridir.

Oksitosin hormonu cinsel ilişki esnasında vücudunuzun kızarmasına sebep olur.

Hamilelik döneminde oksitosin hormonu göğüs bölgesindeki damarlarda kan dolaşımını hızlandırarak kadınların daha fazla süt üretmesini sağlar. Bu esnada kadınların göğüs bölgesinde oluşan kızarıklık aynı sebepten dolayı orgazm esnasında da meydana gelir. 

Kızarıklık sevişmenin her aşamasında oluşmasa da oksitosinin daha yoğun salgılandığı ve göğüs çevresindeki damarlarda kan dolaşımının arttığı orgazm esnasında ortaya çıkar. 

Oksitosin hormonu ayrıca kadınların calvix bölgesi okşandığı zaman da salgılanır. 

O yüzden sevişmeden önce birbirinizi mümkün olduğunca uzun süre okşamayı aklınızdan çıkarmayın.

Oksitosin Üretimiyle İlgili Problemler
Oksitosin seviyesinin yüksek ya da düşük olması olasıdır fakat araştırmalarda bu durumların etkilerine dair herhangi bir şey bulunamamıştır. Yüksek seviye oksitosin bulunan erkeklerde kimi zaman benign prostat hiperplazisi, ya da prostat bezlerinde genişleme durumu oluşabiliyor. Bu durum idrarla ilgili sıkıntılar yaratabiliyor. Oksitosin azlığıysa kadınlarda süt salgılama reflekslerini zayıflatarak emzirmeyi zorlaştırabilir. Ayrıca düşük seviye oksitosin depresyonla da bağlantılıdır fakat oksitosinin mental sağlık sorunlarını tedavi etmede kullanılması üzerine yeterli çalışma henüz yapılmamıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.