Klitorise Dokunmak

Seksten keyif almak tamamen kişisel tercihlerle ilgilidir. Medyanın cinselliğe dair nelerden keyif alıp almayacağımıza dair düşüncelerimizi yönetme çabalarına rağmen, sekste keyif alınabilecek şeylerin yelpazesi bir hayli geniştir.

Örneğin kadınlar açısından cinsel ilişki esnasında ne tür pozisyonlardan ya da hangi dokunuşlardan keyif alacaklarını bulmak kimi için kolay, kimi için zor olacaktır.

Kimi kadınlar orgazm olmalarını engelleyecek zihinsel durumlara bile girebilir, elbette bunda kadının zihinsel durumlarını etkileyen toplumsal baskıları göz ardı edemeyiz. Bu noktada, bu baskılardan kurtulup kadının cinsel ilişkiden nasıl keyif alacağını öğrenmesi önemlidir, bunu önleyen stres etmenlerini aşmak gerekir.

Kişisel Deneyimler Herkes İçin Özeldir

Bu noktadan hareketle, cinsellikten alınacak keyfe dair düşünüp bakış açılarımızı genişletirken, bireye zevk veren bir aktivitenin, bir başkasına aynı şekilde etki edeceği ve haz vereceği yanılgısına kapılmamak gerekir.

Her bireyin hassasiyeti, uyarılma durumu ve temas edilmesinden keyif aldığı bölgeler farklıdır. Kimi kadınlar sürtünmeyi, hatta hafifçe tokatlanmayı tercih edebilirken, kimi kadınlar son derece hassaslardır ve ufak bir dokunuş kendilerine rahatsızlık verebilir.

Kadınların klitoris dokularında 8000 sinir ucu vardır. Bu sayı peniste bulunan sinir uçlarının sayısının iki katıdır. Oldukça hassas olan klitorise yaklaşırken bunu akılda tutmak gerekir. Bu, erkeğin kadına kendi penisini okşarken davrandığı kadar sert davranmaması gerektiği anlamına gelir. Pek çok kadının klitorislerine doğrudan dokunulmasından hoşlanmamasının sebebi budur.

İlişki sırasında elbette hız da önemlidir. Kadın hızlı bir şekilde uyarılıyorsa, cinsel ilişki esnasında daha hızlı yükselmekten hoşlanabilir. Fakat genelde kadınlar ilişkinin başlarında sertlikten pek hoşlanmazlar. Sert başlayan ilişkinin ileriki safhalarında klitoris ve vulva hissizleşebilir ve kadının orgazm olmasını engelleyebilir. Yavaş başlayıp uygun anlarda hızlanarak ilerleyen cinsel ilişki kadının uyarılmasının düzgün bir şekilde artmasını sağlar. Bu durum hem oral seks hem mastürbasyon için geçerlidir. İşlerin nasıl gittiği konusunda endişeleriniz varsa, elbette partnerinize nasıl gittiğini sormalısınız.

Ayrıca akılda tutulması gereken bir diğer şey, mastürbasyon ile cinsel ilişkiye dair öğrenilebilecek çok şey olduğudur. Kadın, erkek, interseks ya da hangi cinsiyete ait olduğunuzu düşünüyorsanız, mastürbasyon cinsel ilişki esnasında ne istediğinizi öğrenmenin önemli bir yolu olacaktır.

Cinsel organlarınızı tanımak, orgazmın ve hazzın arkasında yatan mekanizmaları anlamak, genelgeçer öğretiler yerine bireysel olarak nelerden hoşlandığınızı bilmek ve bunu partnerinizle sağlıklı bir iletişim kurarak paylaşmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.