Erken Boşalma Nedir? Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri…

Erken boşalma sebepleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Boşalma Nedir? Erken Boşalma Nedir?

Boşalma, spermin vücuttan salınmasıdır.

Erken boşalma ise, bir erkeğin veya partnerinin, seks sırasında istediğinden daha erken boşalmasıdır.

Erken boşalma ya da genel kullanımıyla “erken gelmek”, çoğu zaman fiziksel sağlık anlamında endişe edilecek bir durum olmayabilir. Ancak cinsellikten alınan hazzı genellikle olumsuz anlamda etkilediği için ilişkilere yansır ve sinir bozucu bir hal alabilir. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, en doğrusu uzman bir hekimle görüşmeniz olacaktır.

Oldukça yaygın bir problemdir ve sorunun genellikle psikolojik olduğu düşünülür, ancak biyolojik faktörler de bu problemin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynayabilir.

Erken boşalma tedavisi için hangi doktora gidilmeli?

Erken boşalıyorum hangi doktora gitmeliyim diye soran pek çok insan var.

Erken boşalma problemi için hastanelerin üroloji bölümlerine gidip bir ürologdan yardım almanız gerekmektedir.

Cinsel işlev bozukluklarının tedavisi için uzman bir hekime görünmekten çekinmemelisiniz. Hekimler sizi yargılayacak kimseler değillerdir ve ayrıca unutmayın ki sizin yaşadığınız problemlere benzer problemler yaşayan ve tedavi gören pek çok insan var.

Boşalma Nedir? 

Boşalma, merkezi sinir sistemi tarafından kontrol edilir.

Erkekler cinsel olarak uyarıldığında, omuriliğe ve beyne sinyaller gönderilir. Cinsel anlamda uyarılan erkekler, belli bir heyecan seviyesine ulaştığında, beyinden üreme organlarına sinyaller gönderilir. Bu durum, spermin penis yoluyla salınmasına neden olur (boşalma).

Boşalma 2 faza sahiptir: emisyon ve sınır dışı etme.

Faz 1: Emisyon

Emisyon, spermin testislerden prostata geçtiği ve semen yapmak için seminal sıvıyla karıştığı andır.

Vasa deferentia, spermin testislerden geçerek penis tabanına taşınmasına yardımcı olan tüplerdir. (Bu tüplerden sadece 1 tanesinden söz ederken, buna vas deferens denir.)

Faz 2: Çıkarma

Çıkarma, penis tabanındaki kasların kasılmasıyla birlikte, spermi penisin dışına çıkmaya zorlamasıdır. Genellikle, boşalma ve orgazm (doruk) aynı anda gerçekleşir. Bazı erkekler boşalmadan doruğa ulaşabilirler. Çoğu durumda, ereksiyonlar bu adımdan sonra kaybolur.

Erken Boşalma ve Erektil Disfonksiyon (ED)

Erken boşalma genellikle, ereksiyon problemi (erektil disfonksiyon veya ED) olan erkekler için de bir problem haline gelmektedir. Bu, erkekler seks için yeterince katı olan bir ereksiyon haline geçemedikleri gibi ereksiyonlarını sürderemekte de zorlanmaktadırlar. Ereksiyon boşalmadan sonra ortadan kalktığından, sorunun erken boşalma mı yoksa erektil disfonksiyon mu olduğunu anlamak zor olabilir.

Bu gibi durumlarda önce erektil disfonksiyon tedavi edilmelidir. Erektil disfonksiyon tedavi edildiğinde genellikle erken boşalma probleminin de ortadan kalktığı görülmüştür.

Erken boşalmanın nedenleri nelerdir?

Serotonin

Erken boşalmanın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, serotonin bu konuda rolü olabilir.

Serotonin sinirler tarafından üretilen doğal bir maddedir. Beyindeki yüksek miktarda serotonin, boşalma süresini arttırır. Vücuttaki serotonin miktarı düştüğünde ise boşalma süresi kısalabilir ve erken boşalmaya yol açabilir.

Psikolojik Faktörler:

Zihinsel sağlık sorunları da erken boşalmaya sebep olabilir. Bu problemler:

Geçici depresyon

Stres

Suç

Cinsel performans hakkındaki gerçekçi olmayan beklentiler

Cinsel baskının yarattığı travmalar

Özgüven eksikliği

İlişki sorunları

şeklinde listelenebilir.

Duygusal sorunları yönetmek cinsel hayatınızı etkileyebilir.

Erken boşalmada yaş faktörü

Erken boşalma her yaşta olabilir.

Yaşlanma, doğrudan erken boşalmanın bir nedeni değildir fakat ereksiyon konusunda ve boşalma sürelerinde değişikliklere neden olabilir.

Yaşlı erkeklerin ereksiyonları gerekli sertlikte olmayabilir ve uzun sürmeyebilir. Boşalmanın gerçekleşmek üzere olduğu hissi daha kısa olabilir. Bu değişiklikler doğal olarak yaşlı erkeklerin daha erken boşalmasına neden olabilir.

Erken boşalma partnerinizle ilişkinizi nasıl etkiler? Erken boşalma tedavisinde partner etkisi nedir?

Erken boşalma yüzünden partnerinizle paylaşılan bazı yakınlıkları kaybettiğinizi hissedebilirsiniz. Kızgın, utanmış ve üzgün hissedebilir ve eşinizden uzak durmak isteyebilirsiniz. Ancak bu durumdan yalnızca erkekler etkilenmez. Erken boşalma partnerleri de etkileyebilir.

Partneriniz cinsel ilişkinizdeki değişimden dolayı mutsuz olabilir. Bu durum, eşlerin birbirlerine, daha az bağlı hissetmelerine, incinmelerine veya uzak hissetmelerine yol açabilir.

Çiftler için sorunlar hakkında konuşmak önemli bir adımdır. Çiftlere bu noktada danışma veya seks terapisi yardımcı olabilir.

Sıkma tekniği gibi egzersizler ereksiyon süresinin uzamasına yardımcı olabilir. Önemli olan, çiftlerin rahatlama yollarını öğrenmeleridir. Endişe (performans kaygısı gibi), erken boşalmayı daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz.

Erken Boşalma Teşhisi ve Tedavisi

Erken boşalma cinsel hayatınızı etkilemeye başladığında, sağlık uzmanınıza görünmelisiniz. Çoğu zaman, uzman hekiminiz fiziksel bir muayene ve görüşmenin ardından erken boşalma teşhisini koyar.

Görüşme esnasında size şu soruları sorabilir:

Erken boşalma problemini ne sıklıkta yaşıyorsunuz?

Bu sorunu ne zamandır yaşıyorsunuz?

Bu sorunu sadece bir partnerle mi yoksa bütün partnerlerinizle mi yaşıyorsunuz?

Her seks yaptığınızda erken boşalıyor musunuz?

Ne tür cinsel faaliyetlere  (yani, ön sevişme, mastürbasyon, cinsel ilişki, görsel ipuçlarını kullanma vb.) katılıyorsunuz? Ve ne sıklıkla katılıyorsunuz?

Erken boşalma cinsel hayatınızı nasıl etkiledi?

Kişisel ilişkileriniz nasıl?

Erken boşalmanızı tetikleyen, daha kötü veya daha iyi yapan herhangi bir şey var mı (ilaçlar, alkol vb.)?

Laboratuar testleri sadece, uzman hekiminiz fiziksel muayeneniz sırasında bir şey bulursa gereklidir.

Erken boşalma tedavisi nedir?

Psikolojik tedavi, davranışsal tedavi ve ilaçlar erken boşalma problemi için ana tedavi yöntemleridir. Neyin yardımcı olacağına karar vermek için sağlık uzmanınızla konuşabilirsiniz. Aynı anda birden fazla tedavi türü kullanılabilir.

Erken boşalmada psikolojik tedavi yöntemleri nelerdir?

Terapi, cinsel ilişkilerle ilgili sorunlara yol açan olumsuz duygu ve duyguları ele almanın bir yoludur.

Psikolojik terapi tek tedavi olarak kullanılabilirken aynı zamanda tıbbi veya davranışsal terapi ile birlikte kullanılabilir. Terapinin amacı, problemlerin kaynağını öğrenmek ve erken boşalma problemini sonlandırabilecek çözümler bulmaktır.

Aynı zamanda çiftlerin daha da yakınlaşmayı öğrenmesine yardımcı olabilir. Psikolojik tedavi, cinsel performans konusunda daha az gergin olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, eşinizin memnuniyetini arttırmak için size daha fazla cinsel güven ve anlayış kazandırabilir.

Davranışçı Terapi

Davranışçı terapi, boşalmayı geciktirmek için tolerans geliştirmeye yardımcı egzersizleri kullanır. Amaç erken boşalmaya karşı vücudunuzu daha iyi kontrol etmeyi öğrenmenizdir. Egzersizler sıkma yöntemini ve dur-başlat yöntemini içerir. Egzersizler etkili olabilir, ancak kalıcı bir çözüm sunmayabilir. Bu noktada partnerinizin yardımı da önemlidir ancak kimi zaman partneriniz yardımcı olması pek mümkün olmayabilir.

Davranışçı terapide sıkma yöntemi

Bu yöntemle eşiniz siz boşalmanın eşiğine gelene kadar penisinizi okşar. Boşalmaya eşiğinize geldiğiniz zaman eşiniz penisini sıkarak ereksiyonunuzun kısmen kaybolmasını sağlar. Hedef, doruğa giden duyuların farkında olmanızdır. Bu durumda doruğa çıkarken, kendi kendinizi daha iyi kontrol edebilir, ayrıca boşalmayı geciktirebilirsiniz.

Stop-Start Yöntemi

Bu yöntemde eşiniz boşalma eşiğine gelene kadar penisinizi okşar. Tam doruğa erme itkinizin ortaya çıktığı anda durur. Kontrolü sağladığınız zaman eşiniz tekrar penisinizi okşamaya başlar. Bu işlem 3 kez tekrarlanır. Dördüncü tekrarda boşalırsınız. Kendinizi daha etkili bir şekilde kontrol etmeyi öğrenene kadar bu yöntemi haftada üç kere uygulamalısınız.

Erken boşalmada tıbbi tedavi yöntemleri

Erken boşalmayı tedavi etmek için hiçbir ilaç onaylanmamıştır. Yine de, erken boşalan erkeklerde boşalmayı yavaşlattığı düşünülen bazı ilaçlar, kremler ve spreyler vardır.

Erken boşalıyorum hangi ilacı kullanmalıyım?

Erken boşalma problemi için hangi ilacı kullanması gerektiğini merak eden pek çok insan var.

Bazı araştırmalar, antidepresanların erken boşalmaları geciktirdiğini söylüyor. Fluoksetin, paroksetin, sertralin ve klomipramin gibi ilaçlar serotonin seviyelerini etkiliyor ve doktorlar, bu ilaçları erken boşalmayı tedavi etmek için “etiket dışı” (ilacın orijinal kullanımından farklı bir amaçla) kullanımını önerebiliyorlar.

Size önerilen ilaç işe yaramazsa, doktorunuz ilacınızı değiştirip farklı bir ilaç denemenizi önerebilir. İkinci ilaç işe yaramazsa, diğerleri muhtemelen yardım etmeyeceklerdir.

Erken boşalma tedavisi için kullanılan ilaçların her gün veya sadece seksten önce alınması önerilebilir. Uzman hekiminiz, erken boşalma probleminizin durumuna göre ilacı hangi sıklıkla kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir. Doktorların çoğu bu ilaçların, seksten 2 ila 6 saat önce kullanılmasını öneriyorlar.

Doktorunuz önermeden, ilaç kullanımını bırakırsanız erken boşalma probleminiz tekrar başlayabilir. Erken boşalma problemi yaşayan erkeklerin çoğunun bu ilaçları sürekli olarak kullanması gerekir.

Uyuşturma Kremleri veya Spreyleri

Geciktirici sprey ya da geciktirici krem olarak da bilinen bu kremler / spreyler, cinsel ilişkiden 20 ila 30 dakika önce penisin başına sürülür/sıkılır. Uyuşturma kremini / spreyi penisinizde önerilenden daha uzun süre bırakırsanız, ereksiyonunuz kaybolabilir. Ayrıca bu sprey veya kremi cinsel ilişki aşamasında penisinizden uzaklaştırmanız gerekir, aksi taktirde parnerinizin vajinasının uyuşmasına sebep olabilir. Bu yüzden cinsel ilişkiden 5 ila 10 dakika öncesinde penisinizi yıkayın.

Prezervatif kullanmak da vajinada oluşabilecek uyuşmayı engellemekte faydalı olabilir.

Tedaviden sonra:

Burada listelenen basit tekniklerle, 100 erkekten yaklaşık 95’i iyileşecektir. İyileşmeyi vaat etmenin bir yolu yoktur, ancak nasıl rahatlanacağını öğrenmek erken boşalma probleminin çözülmesine yardımcı olur.

Sorun devam ederse, çözüm bulmak için hekiminizle görüşmeye devam etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.