Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemlerini Kullanmanın Amacı

Hamilelikten korunma yöntemlerinin neden kullanılması gerektiğini açıklayabilmek için öncelikle doğum kontrolünün amacını açıklamamız gerekir.

İnsanlar doğum kontrol yöntemlerini pek çok farklı sebepten dolayı kullanabilirler. Fakat bu yöntemleri kullanmanın tek bir amacı vardır. Doğum kontrol yöntemleri hamile kalmaktan kaçınmanızı sağlar. Bu yöntemler kaç çocuk sahibi olacağınızı ve ne zaman hamile kalacağınızı sizin belirlemenize yardımcı olurlar.

Doğum kontrol yöntemlerinin çoğu, kondom (prezervatif) ve vazektomi dışında kadınların kullanımı için geliştirilmiş olduğu için, bu yöntemlerin kullanımı hayatlarının hangi aşamasında olduklarına bağlı olarak kadınlar arasında yaygındır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen hamileliklerin %50’si planlanmadan gerçekleşmektedir. Bu arzulanmayan hamileliklerin %42’si kürtajla sonuçlanmaktadır. Amerika’da yaşayan kadınların üçte birinin 45 yaşına vardıkları zaman en az bir kere kürtaj yaptırmış olacakları tahmin edilmektedir.

Cinsel yaşamları aktif olan ve bir yıl boyunca herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınların bu yıl içerisinde hamile kalma olasılıkları %85tir. Yaş ve cinsel ilişkiye girme sıklığı gibi değişkenler bu sayıyı etkileyebilir.

Fakat doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilecek pek çok seçeneğin mevcut olduğu bir çağda yaşadığımız için şanslıyız. Bu seçenekleri kategorilere ayırarak değerlendirebiliriz:


Doğal Hamilelikten Korunma Yöntemleri

Reçetesiz Satılan Ürünler

Reçeteyle Satılan Doğum Kontrol Ürünleri

Kalıcı Doğum Kontrol Yöntemleri

Peki Neden Doğum Kontrol Yöntemi Kullanırız?

Doğum kontrol yöntemlerini kullanmak hamile kalma ihtimalinizi önemli derecede azaltır. Bazı doğum kontrol yöntemleri cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskinizi bile azaltabilir.

İnsanlar doğum kontrol yöntemlerini pek çok sebepten dolayı kullanabilirler. Kendinize uygun doğum kontrol yöntemini kullanmak tamamen şahsi kararınızdır ve bu kararı bilinçli bir şekilde almanız gerekir.

Bu, kullanmaya başlamadan önce hangi doğum kontrol yönteminin size uygun olduğuna dair araştırma yapmanız ve size sunulan seçenekleri karşılaştırabilmeniz gerektiği anlamına gelir. Kullanırken rahat hissedeceğiniz bir yöntem seçtiğiniz zaman, onu kullanma ihtimaliniz de artacaktır.

İnsanların Doğum Kontrol Yöntemlerini Kullanmak İçin Öne Sürdüğü Sebepler


Gebelikten korunma yöntemlerini kullanmanın tek bir sebebi yoktur. Amacı hamileliği önlemek olsa da pek çok kadın bu yöntemleri sağlıklarına yaptıkları katkılardan dolayı da tercih etmektedir.

Örneğin hormonal doğum kontrol yöntemlerinden bazıları regl döngülerinin düzenlenmesine, aknelerin azalmasına, endometriyoza bağlı ağrıların azalmasına yardımcı olduğu için tercih edilmektedir.

Buna ek olarak aşağıdaki sebepleri de sayabiliriz:

Çocuk sahibi olmak istemediğinize ya da en azından şimdilik istemediğinize karar vermiş olabilirsiniz.

Yaşamınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Çocuklarınızın doğumları arasındaki zamanı uzatmak için kullanabilirsiniz.

Çocuğunuza bakmanıza yardımcı olabilecek kalıcı bir eşiniz/partneriniz olmayabilir.

Hayatınızın bu döneminde bebek sahibi olmanın getireceği ekstra maddi sorumluluğu kaldıramayacağınızı düşünebilirsiniz.

Yeterince çocuk sahibi olduğunuzu düşünebilir, daha çok çocuk sahibi olmak istemeyebilirsiniz.

Ebeveyn olmaya hazır hissetmeyebilir, çok genç olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Sahip olduğunuz çocuklara daha iyi bakmak isteyebilirsiniz.

Sağlık sorunlarından dolayı çocuk yapmanız riskli olabilir.

Doğum Kontrol Yöntemlerinin Yaşamınızdaki Amaçları ve Görevlerine Dair

Bir anlığına hayatınız hakkında düşünün. Doğum kontrol yöntemleri kullanmanın amacı hamile kalmnızı önlemekse de, kullanılmalarının daha geniş etkileri bulunmaktadır. Aslında doğum kontrol yöntemlerini kullanmak kadınların;

İş sahibi olmalarına ve işleri mevcutsa kariyerlerini ilerletmelerine katkı sağlar.

Kendilerini ya da ailelerini maddi anlamda daha iyi destekleyebilmelerini sağlar.

Okullarında kalıp eğitimlerini tamamlayabilmelerini sağlar.

Kendilerine ve/veya ailelerine daha iyi bakabilmelerini sağlar.

Yaşamlarını daha iyi kontrol etmelerini sağlar.

Her birimiz birer bireyiz, her birimizin kendine has amaçları ve ihtiyaçları var. Bebek sahibi olmanın amacınızdan uzaklaşmanıza neden olacağını, buna hazır olmadığınızı düşünüyorsanız doğum kontrol yöntemlerini kullanmak sizin için oldukça önemlidir.
Kadınlar arasında doğum kontrol yöntemleri yaygındır, böylece hayatları daha stabil, düzenli ve maddi anlamda daha güvenli olduğu zamana kadar çocuk sahibi olmaktan kurtulurlar.

Partnerinizle ilişkinizin niteliği de doğum kontrol yöntemlerini kullanıp kullanmama konusundaki kararınızı etkileyebilir. Hayatınızın hangi aşamasında olduğunuza göre hangi yöntemi kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Örneğin gerçekten hamile kalmak istemiyorsanız daha etkili bir yöntem kullanmak isteyebilirsiniz.

İnsanlar bu yöntemleri kendi kararlarıyla, kendilerine ait sebeplerden dolayı kullanırlar- cinsel, ahlaki, dini, üreme sorunlarıyla ve maddi ihtiyaçlarla ilgili sebeplerden dolayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.