Cinsel Yönelim Nedir?

Cinsel yönelim ve cinsel kimlik nedir?

Cinsel yönelim nedir?

Cinsel yönelim, romantik, duygusal ve cinsel yönden belli bir cinsiyete karşı hissedilen çekimdir. Kim olduğunuzun doğal bir parçasıdır, seçim değildir ve zaman içerisinde değişiklik gösterebilir.

Cinsel Yönelim, Cinsiyet Kimliği ve Cinsiyet İfadesi

Cinsiyet kimliği insanın erkek, kadın, her ikisi ya da ikisinin karışımı olan öz kavramı, bireylerin nasıl algıladıkları ve kendilerini nasıl tanımladıklarıdır. Birinin cinsiyet kimliği doğumda kendisine atanan cinsiyetle (atanmış cinsiyet) aynı veya farklı olabilir.

Cinsel yönelim, cinsiyet kimliğinden farklıdır.

Cinsiyet kimliğiniz, kime karşı çekim hissettiğinizi değil, kim olduğunuzu belirtir. Erkek, kadın, her ikisi ya da ikisinin karışımı.

Cinsiyet ifadesi

Kişinin cinsiyet kimliğinin dış görünümü, genellikle davranış, kıyafet, saç kesimi veya sesle ifade edilir ve bunlar genellikle eril veya kadınsı olmakla ilişkili sosyal olarak tanımlanmış davranış ve özelliklere uygun olabilir veya uymayabilir.

Transseksüel

Cinsiyet kimliği ve/veya ifadesi, doğumda atanan cinsiyete göre kültürel beklentilerden farklı davranan insanlar için kullanılan bir şemsiye terimdir. Transeksüel olmak, herhangi bir cinsel yönelim anlamına gelmez. Transeksüel insanlar heteroseksüel, eşcinsel, biseksüel vb. olabilirler.

Cinsel yönelim kiminle olmak istediğinizle ilgilidir. Cinsiyet kimliğiniz ise kim olduğunuzla.

Cinsel yönelimlerle ile ilgili pek çok kimlik var:

Farklı cinsiyetten etkilenen insanlar (örneğin, erkeklerden etkilenen kadınlar veya kadınlardan etkilenen erkekler) genellikle kendilerini heteroseksüel olarak tanımlar.

Aynı cinsiyetten insanlara ilgi duyan insanlar kendilerini genellikle eşcinsel olarak adlandırır. Eşcinsel kadınlar lezbiyen terimini tercih edebilirler.

Hem erkek hem de kadınlara karşı çekim hisseden insanlar kendilerini genellikle biseksüel olarak adlandırırlar.

Göze çarpan birçok farklı cinsiyet kimliğine (erkek, kadın, transseksüel, interseks vb.) sahip insanlar kendilerini panseksüel veya queer olarak adlandırabilirler.

Kimseye karşı cinsel çekim hissetmeyen insanlarsa kendilerini genellikle aseksüel olarak tanımlarlar.

Kendilerini bu şekilde tanımlayan insanların yanı sıra, bu etiketlerin hiçbirinin kendilerini doğru bir şekilde tanımlamadığını düşünen insanlar da mevcuttur ve herhangi bir biçimde tanımlanmayı kesinlikle reddederler.

Kendinizi nasıl tanımlamak istediğinize karar vermekse tamamen size kalmış.

Queer Ne Demektir?

Quuer, cinsel yönelimin ve cinsiyet kimliğinin sabit olmadığını, akışkan olduğunu ve bireyleri belirli tanımlamalarla genellemenin yanlış olduğunu ifade eden bir kavramdır.

Akışkanlığın getirmiş olduğu “kimliksizlik” kuramsal bakış açılarının kapsadığı belirli tanımların dışında bir özgürlük alanı sunmaktadır.

Birinin cinsel yönelimini tanımlamak için kullanılan tüm etiketler, kişiye özgü olmakla birlikte, queer, LGBTQ spektrumu altındaki herkes tarafından kullanılabilecek kapsayıcı bir terimdir.

Geçmişte, queer insanları incitmek ve hakaret etmek için kullanılan bir kelimeydi. Bu kelimenin acı verici bir şekilde kullanıldığı dönemleri hatırlayan insanlar bundan dolayı bu kelimeyi hala rahatsız edici bulurlar.

Ancak günümüzde bu kelimeyi kendilerini tanımlamak için gururla kullanan insanların sayısı gittikçe artmakta.

Kendilerini nasıl tanımladıkları bilinmediği sürece, kimse queer olarak tanımlanmamalıdır.

Bireylerin cinsel yönelimleri ve cinsel kimlikleri hakkında konuşurken, onların kullandıkları terimler kullanılmalıdır.

Aseksüellik Nedir?

Aseksüel olarak tanımlanan insanlar, cinsel etkinliğe karşı ilgi duymazlar. Diğer insanların fiziksel olarak çekici olduklarını düşünebilirler ya da insanlarla romantik ilişkiler kurmak isteyebilirler fakat başkalarıyla seks yapmak ya da farklı cinsel deneyimler yaşamakla ilgilenmezler.

Seksüel olmakla aseksüel olmak arasında nasıl bir skala varsa, aseksüelliğin de kendi içerisinde bir skalası vardır.

Cinselliğin, romantik çekicilik ile ilgisi yoktur. Birçok aseksüel birey, romantik anlamda insanlara ilgi duyabilir. Bu yüzden aseksüel bireyler cinsel yönelimlerini, eşcinsel, biseksüel veya heteroseksüel olarak tanımlayabilirler. Bu noktada cinsel yönelimin ne olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var; cinsel yönelim, romantik, duygusal ve cinsel yönden belli bir cinsiyete karşı hissedilen çekimdir. Ancak bu duygular aseksüel bireyleri cinselliğe itmiyor.

Aseksüel bireylerin tıpkı herkes gibi duygusal ihtiyaçlar vardır. Romantik ilişkiler kurabilirler, insanlarla yakınlaşabilirler ve seks dışındaki yollarla samimiyet kurabilirler.

Romantik çekicilik hissetmeyen aseksüel bireyler de vardır elbette ve kendilerini aromantik olarak tanımlayabilirler. Aromantik olmak ve aseksüel olmak farklı şeylerdir.

Bazı aseksüel insanlar cinsel anlamda uyarılabilirler, ancak diğer insanlarla cinsel birliktelik kurma arzusu hissetmezler. Ve bazı aseksüel bireyler mastürbasyon yapabilir.

Hiç uyarılma hissetmeyen aseksüel bireyler de vardır elbette.

Seks yapmak istemediğiniz zamanlarınızın olması tamamen normaldir, fakat bu mutlaka aseksüel olduğunuz anlamına gelmez. Aseksüalite bekarlıkla aynı şey değildir. Bekarlık, kendi seçiminizdir. Aseksüellik ise, doğal olarak kim olduğunuzdur yani cinsel kimliğinizdir.

Diğer cinsel yönelimler gibi, aseksüellik de her zaman siyah ve beyaz değildir. Cinsel olmak ve aseksüel olmak arasında bir spektrum vardır. Her insan bu spektrumun farklı bir yerindedir.

Cinsel çekimi çok az hisseden insanlar, diğer insanlar için gri olarak tanımlanmaktadır.

Birisinin nasıl tanımlandığını bilmek istiyorsanız ona sormalısınız.

Ya etiketlenmek istemiyorsam?

Hangi cinsel kimliğin sizi tanımladığına yalnızca siz karar verebilirsiniz. Ancak bazı insanlar, bu etiketlerin hiçbirinin kendilerini tanımlamadığını düşünebilir/hissedebilir.

Cinsel yöneliminiz ve kimliğiniz hayatınız boyunca aynı kalabilir. Ya da dönem dönem kimlere ilgi duyduğunuza, cinsel arzularınızın sizi nereye yönlendirdiğine bağlı olarak değişebilir. Bu normal bir durumdur.

Cinsel yönelimlerinizin ve kendinize atfettiğiniz tanımın değişmesi kafanızın karıştığı anlamına gelmez. Yaşlı veya genç pek çok kişinin ilgi duyduğu bireyler ve kendini tanılama biçimi zamanla değişebilir. Buna akışkanlık denir.

Cinsel Yönelimi Etkileyen Faktörler
Bir insanın neden heteroseksüel ya da biseksüel olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak araştırmalar cinsel yönelimin kısmen doğumdan önce başlayan biyolojik faktörlerden kaynaklandığını göstermektedir.

İnsanlar kime karşı ilgi duyacaklarına kendileri karar veremezler, terapi, tedavi veya ikna, bir kişinin cinsel yönelimini değiştirmez. Ayrıca bir insanın cinsel yönelimini siz belirleyemezsiniz. Örneğin bir oğlan çocuğunu, kız çocuklar için geleneksel olarak üretilen oyuncaklara (bebekler gibi) maruz bırakmak, eşcinsel olmasına neden olmaz.

Muhtemelen kimlerin sizi çektiğini çok erken yaşlarda fark etmeye başlamışsınızdır. Birçok insan
ergenlikten önce bile eşcinsel ya da biseksüel olduklarının farkında olduklarını söylüyor.

LGBTQ’nun Açılımı Nedir?

LGBTQ, lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel ve queer’in kısaltmasıdır.

Araştırmacılar LGBTQ bireylerinin sayısını öğrenmeye çalışsalar da, doğru bir sayı elde etmek neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, cinsel kimlik ve cinsel davranışların insanlar için karmaşık olmasıdır.

Bazen bütün bu şeyler birbiriyle paralellik gösterebilir. Örneğin, bir kadın sadece kadınlara karşı çekim hissedebilir, kendini lezbiyen olarak tanımlayabilir ve sadece kadınlarla cinsel ilişkide bulunabilir.

Ancak bu şeyler her zaman paralellik göstermeyebilir. Hemcinsine ilgi duyan herkes onlarla cinsel ilişkiye girecek diye bir şey de yok. 

Kimi insanlarsa hemcinsleriyle cinsel ilişki kurmalarıyla beraber kendilerini eşcinsel ya da biseksüel olarak tanımlamamaktadır. 

Bu nedenle, cinsel yönelim ve cinsiyet birçok insan için bu kadar karmaşık olduğunda, kaç kişinin LGBTQ bireyi olduğunu tespit etmek zordur. Ve herkes LGBTQ birey olduğunu dile getiremez.

Son araştırmalar, Amerika’da yetişkin insanlarınınn %11’inin en azından hemcinslerine karşı cinsel çekim hissettiğini, %8,2’sinin hemcinsleriyle cinsel deneyimler yaşadığını, ancak sadece %3,5’inin kendini lezbiyen, eşcinsel veya biseksüel olarak tanımladığını belirtiyor. Bu durum, insanların hissettiklerinin ve yaptıklarının her zaman kendilerini tanımladıkları etiketlerle paralel ilerlemediğini gösteriyor.

Herkes cinsel yönelimini veya kendini nasıl etiketleyeceğini bilmiyor olabilir. Fakat bu şekilde hissediyorsanız, bunun yaygın olduğunu ve yalnız olmadığınızı bilmelisiniz.

Ya cinsel yönelimimden emin değilsem?

Bu gerçekten yaygın bir durumdur ve sizin problemli bir insan olduğunuz anlamına gelmez. Bazı insanların cinsel yönelimlerini anlamaları yıllarca sürebildiği gibi ömür boyu da sürebilir.

Hatta bazı insanlar bir süredir sorguladıkları cinsel yönelimlerini tanımlamak için kullanılan etiketlerin hiçbirinin kendilerine uymadığını tespit eder.

Bazı insanlarsa uygun olup olmadığını görmek için kendini bir etiketle tanımlayabilir ve daha sonra bunun uygun olmadığını görüp kendini tanımlama biçimini değiştirebilir.

Her şeyden önce bilmeniz gereken şey şu ki kendinizi bu şekillerde tanımlamak zorunda değilsiniz ve gelecekte şu an hissettiğinizden çok daha farklı şeyler hissedebilirsiniz.

Kimi insanlar homofobiden ve ayrımcılıktan korktukları için, cinsel yönelimlerini başkalarına ve hatta kendilerine bile açıklamakta zorlanabilirler.

Kendinize acaba eşcinsel / biseksüel miyim? Diye sorduysanız/soruyorsanız, asla yalnız değilsiniz. Güvenilir bir arkadaş veya sizi anlayabileceğini düşündüğünüz herhangi biriyle konuşmak, yardımcı olabilir.

Diğer insanlar cinsel yönelimimin ne olduğunu anlayabilirler mi?

Hayır. Bir insan, cinsel yöneliminizi sadece onlara söylerseniz bilebilir. Cinsel yönelim, nasıl hissettiğinizle ilgilidir ve hissettiklerinizi yalnızca siz bilebilirsiniz.

Bazı insanlar, dış görünüş, giyim ya da davranış gibi yüzeysel faktörlere dayanarak, bir kişinin lezbiyen, gey ya da biseksüel olup olmadığını tahmin edebileceklerini düşünebilir. Bunlar, eşcinsel ve biseksüel insanların nasıl davrandığı hakkında basmakalıp ve çok basitleştirilmiş yargılamalardır.

Aynı heteroseksüellerde olduğu gibi, eşcinsel ve biseksüel insanların da dış görünüşleri, giyimleri ve davranışları oldukça farklılık gösterebilir.

Başka birinin cinsel yönelimini etiketlemek için basmakalıp yargılara sahip olmak yanlış ve incitici olabilir.

“Açılmak” Nedir?

Açılmak, LGBTQ bireylerin cinsel yönelimlerini veya cinsiyet kimliklerini kabul etmeye ve bu kimliği diğer insanlarla açıkça paylaşmaya çalıştıkları süreçleri ifade eder.

Açılmak cesurca bir eylemdir ve herkes için son derece kişisel ve farklıdır. İnsanlara açılırken/açıldıktan sonra, kendinizi korkmuş ve endişeli hissedebileceğiniz gibi mutlu ve rahatlamış da hissedebilirsiniz.

İnsanlara açılmanın “doğru” diyebileceğimiz tek bir yolu bulunmamaktadır. Cinsel yöneliminiz konusunda açık ve dürüst olmak, onu gizlemekten daha iyi olabilir, ancak açılmadan önce göz önünde bulundurulması gereken pek çok faktör var.

Açılmak bir süreçtir. Genellikle ilk adımı kendinize doğru atarsınız. Bu süreç, kendi cinsel yöneliminizi tanıyıp kabul etmenizle başlar. Ardından, ailenize, arkadaşlarınıza veya etrafınızdaki insanlara – bazen hemen ve bazen uzun bir süre sonra – söylemeyi seçebilirsiniz. Hayatınızdaki bazı insanlara açılabilirsiniz, bazılarına açılamayabilirsiniz.

Açılmak tek seferlik bir durum değildir. Çünkü insanlar genellikle karşılaştıkları herkesin heteroseksüel olduğunu varsayar. Dolayısıyla LGBTQ bireyleri yeni biriyle (arkadaş, iş arkadaşı, hemşire, doktor vb.) her tanıştığında, ne zaman ve nasıl açılacaklarına karar vermek durumundadırlar. Kısacası “açılma” konusu genellikle LGBTQ bireyinin yaşamının bir parçasıdır.

Açılmayı tercih etmek duruma göre değişir. Açılmak sizi özgürleştirebilir, sevdiğiniz insanlarla daha iyi ilişkiler kurmanızı sağlayabilir. Ancak stresli, hatta riskli ve tehlikeli de olabilir. Bazı durumlarda ortaya çıkmamak daha güvende olmanızı sağlayabilir. Her zaman her yerde dışarı açılmak zorunda değilsiniz(özellikle fiziksel şiddete maruz kalma ihtimaliniz varsa). Sizin için neyin “en iyi” olduğuna siz karar verebilirsiniz.

İnsanlara açılmanın yararlarını ve risklerini birlikte değerlendirmek gerekir. Açılıp açılmama konusunda, dikkate alınması gereken pek çok faktör var. Açılmak, ailenizin duygusal ya da finansal desteğini kaybedeceğiniz anlamına geliyor mu? Açılmak sizi fiziksel tehlikeye sokabilir mi? Aileniz sizi olmadığınız biri olmaya zorlar mı? Bu sorulardan herhangi birine evet cevabını veriyorsanız, doğru zamanı beklemek veya farklı kanallardan destek almak isteyebilirsiniz.

Açılma deneyiminizden siz sorumlusunuz. Cinsel yöneliminizi (ve cinsiyet kimliğiniz) nasıl, nerede, ne zaman ve kiminle paylaşacağınızı seçmek size kalmış.

Kendilerini LGBTQ olarak tanımlayan diğer insanlarla konuşmaya başlamak sizin için daha güvenli ve iyi bir başlangıç olabilir.

Bunu bir topluluk merkezinde yapabileceğiniz gibi,

bir LGBTQ kulübüne/grubuna katılarak da yapabilirsiniz.

Aileme ve arkadaşlarıma nasıl açılabilirim?

Ailenize ve arkadaşlarınıza açılmanın “doğru” denilebilecek tek bir yolu yok.

Konuşmayı daha kolay hale getirebilecek bazı öneriler:

Açılmaya hazır olduğunuza karar verdiğinizde, nasıl yapacağınızı ve ne söyleyeceğinizi pratik etmek için kendinize biraz zaman tanıyın.

Öncelikle size karşı anlayışla yaklaşacağına emin olduğunuz kişileri belirleyin ve ilk önce onlarla konuşmayı deneyin. Kendi cinsel yöneliminizi açıklamadan önce, bu konuyu farklı bir biçimde açarak, karşınızdaki kişinin LGBTQ bireylere karşı yaklaşımını anlayabilirsiniz.

Açılmadan önce sevdiğiniz birinin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmaması ihtimalini düşünerek, soracağı sorulara cevap verebilmek adına biraz araştırma yapabilirsiniz.

Birine şahsen anlatmak yerine, mektup ya da e-posta yazarak kendinizi daha rahat hissdecekseniz bu yolu da deneyebilirsiniz.

Kime açılacağınıza, neler söyleyeceğinize ve nasıl söyleyeceğinize karar verdikten sonra, bu durumu sindirmeleri ve kabul etmeleri için biraz beklemek zorunda kalabilirsiniz. Onlara ihtiyaçları olan zamanı vermeniz belki de her şeyi yoluna koyacaktır.

Herkesin önyargıyla tepki vereceğini düşünüp karamsarlığa kapılmayın. Bazı insanlar yaklaşımlarıyla sizi şaşırtabilir ve birçok insanın hayatında siz bilmeseniz de LGBTQ bireyler zaten vardır.

Açılmaya karar verirsem nereden destek bulabilirim?

Aşağıdakiler dahil birçok kaynaktan destek bulabilirsiniz:

Açılma deneyimi yaşayan diğer LGBTQ bireyler.

Aile üyeleri veya öğretmenler gibi, tanıdığınız güvenilir LGBTQ yetişkinleri.

LGBTQ bireylerle müttefik olan heteroseksüel bireyler.

Okulunuzda bulunan bir eşcinsel / düz ittifak.

Yerel bir LGBTQ topluluk merkezi.

Bütün bunların dışında internet, bu toplulukları ve size destek olabilecek insanları bulabilmek açısından oldukça kullanışlıdır ve size destek olmak isteyecek pek çok insan bulmanız açısından mükemmel bir kanaldır.

Lezbiyen, gey ya da biseksüel olarak tanımlanan insanlar, bu kimliklerden korkan ya da rahatsız olan insanlardan taciz ya da ayrımcılık görebilir.

Homofobi ve Cinsel Yönelimde Ayrımcılık Nedir?

Homofobi tanımı, eşcinsel veya biseksüel insanlara karşı korku, nefret, rahatsızlık veya güvensizlik duymaktır. Bifobi, özellikle biseksüel olan kişilere yönelik korku, nefret, rahatsızlık veya güvensizliktir. Benzer şekilde transfobi, transeksüel veya geleneksel cinsiyet normlarına uymayan insanlara karşı duyulan korku, nefret, rahatsızlık veya güvensizliktir.

Transfobi, bifobi ve homofobi birbirine benzese de aynı şeyler değillerdir. Hem eşcinsel hem de dürüst insanlar transfobik ve bifobik olabilirler ve homofobik veya bifobik olmayan insanlar da transfobik olabilirler.

Homofobi, biseksüel, lezbiyen ve eşcinsel insanlara yönelik olumsuz tutum ve inançlar, bunlardan kaçınma veya önyargı gibi birçok farklı biçimde olabilir. Genellikle mantıksız korku ve yanlış anlamaya dayanır. Bazı insanların homofobileri muhafazakar dini inançlara dayanabilir. İnsanlar, aileleri tarafından öğretilen homofobik inançlara sahip olabilirler.

Homofobik insanlar, lezbiyen ve eşcinsel insanlar hakkında konuştuklarında argo bir dil kullanabilirler. Bifobik insanlar biseksüel insanların sadece dikkat çekmek için biseksüel olduklarını idda edebilirler. En uç hallerinde, homofobi ve bifobi insanların zorbalık yapmalarına, eşcinsel ve biseksüel insanlara yönelik şiddet uygulamalarına kadar varabilir. 

LGBTQ bireyler genelde, temeli cinsel yönelimlerine veya cinsiyet kimliklerine dayanan ayrımcılıklara maruz kalırlar. Bu durumun temeli ise, dini kurumlara, şirketlere veya hükümetlere dayanabilir. Örnek olarak eşcinsel çiftlerin evlenmelerine izin verilmemesi, sadece LGBTQ olduğu için yasal olarak işten atılan bireylerin olması ya da belirli konutlara girmelerine izin verilmemesi gösterilebilir.

LGBTQ bireyler eşit haklar için savaşıyor ve özellikle evlilik, istihdam, barınma ve sağlık hizmetleri eşitliği ve nefret suçlarından korunma (LGBTQ bireylere karşı şiddet) gibi temel insani hakları elde edene kadar da mücadeleleri sona ermeyecektir.

İçselleştirilmiş Homofobi Nedir?

İçselleştirilmiş homofobi, aynı cinsiyete karşı cinsel çekim hissetmesine rağmen homofobik olan insanları ifade eder.

Bazen insanlar, eşcinsellere, biseksüellere vs. karşı olumsuz tutum ve inançlara sahip olabilirler ve daha sonra olumsuz inançlarıyla mücadele etmek yerine kendi hislerini bastırmaya çalışırlar. Bu, kendi cinsiyetlerine karşı duydukları ilgiyi onaylamadıklarını, asla eşcinsel konumlarını kabul etmedikleri veya hiçbir zaman kendilerini lezbiyen, gey veya biseksüel olarak tanımlamadıkları anlamına gelir.

İçselleştirilmiş homofobiye sahip insanlar, heteroseksüel olduklarını kanıtlama, heteroseksüel erkek ve kadınların çok klişeleşmiş davranışlarını sergileme, hatta “kabadayı” gibi davranışlar segileme ve açıkça eşcinsel insanlara karşı ayrımcılık yapma ihtiyacı hissedebilirler.

Outing/ifşa ne anlama geliyor?

Outing, başkalarının cinsel yönelimlerini izinleri olmadan ifşa etme eylemidir. Birisinin rızası olmadan cinsel yönelimi hakkında bilgi paylaşırsanız, kendilerini utandırarak, üzerek ya da savunmasız bırakarak hayatlarını pek çok anlamda olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. Bu insanları ayrımcılık ve şiddet ile karşı karşıya da bırakabilirsiniz. 

Biri cinsel yönelimini sizinle paylaşıyorsa, bunun çok kişisel bir bilgi olduğunu ve size söyleyebilecek kadar güvenmelerinin onur verici olduğunu unutmayın. LGBTQ bireylere her zaman başkalarıyla paylaşmanıza izin verecekleri şeyleri sormalı ve bu konudaki tutumlarına saygı göstermelisiniz.

Homofobiye maruz kalıyorsam nereden destek alabilirim?

Homofobik, bifobik veya transfobik taciz yaşayan insanlar genellikle kendilerini yalnız hissederler ve yaşadıklarını kolay kolay paylaşamazlar. Fakat tacize, şiddete ve ayrımcılığa katlanmak zorunda değilsiniz.

Bu konuda;

Diğer LGBTQ insanlardan

Aile üyeleri veya öğretmenler gibi, zaten tanıyabileceğiniz güvenilir LGBTQ yetişkinlerden

LGBTQ bireylerle müttefik olan insanlardan

Varsa, okulunuzda eşcinsel birinden

destek alabilirsiniz.

Bu kanallar sizlere uzaksa, internet aracılığıyla bu topluluklara ulaşabilir ve size destek olabilecek insanlar bulabilirsiniz.

Okulda taciz yaşayan biriyseniz, korkutucu gözükse bile, bunu biriyle paylaşmanız çok önemlidir. Yardım istemediğiniz ve sesinizi çıkarmadığınız sürece taciz muhtemelen devam edecektir, hatta zamanla daha da kötüleşecektir.

Okul yöneticilerinizin tacizi durdurması yasal olarak mecburidir. Mümkünse, LGBTQ bireylerle müttefik olan güvenilir bir öğretmen veya yetişkin bulun ve yardımlarını isteyin.

Homofobiyi Durdurmak İçin Ne Yapabilirim?

Hiç kimsenin bir başkasına karşı ayrımcılık yapma, zorbalık etme, duygusal ya da fiziksel olarak zarar verme hakkı yoktur. Homofobi, bifobi ve transfobiyi durdurmak için yapabileceğiniz birçok şey var:

LGBTQ bireyleri tanımlamak için asla olumsuz ya da rahatsız edici dil kullanmayın.

“Bu yaptığın ibnelik” demek gibi gündelik dilin başkalarına zarar verebileceğine dikkat edin.

LGBTQ insanlarla ilgili klişelere inanmayın veya onlar hakkında bulunulan varsayımlara katılarak önyargılı davranmayın.

Kendi cinsel yöneliminiz ve kimliğiniz ne olursa olsun, LGBTQ topluluğunun destekçisi olun. Buna müttefik olmak denir.

Hayatınızdaki LGBTQ bireylerin arkadaş ve müttefik olduğunuzu bilmelerini sağlayın.

Kendinizi LGBTQ konularında eğitin.

LGBTQ bireylerin ne zaman ve nerede açılacaklarına dair kararlarına saygı gösterin.

Varsa okulunuzda eşcinsel dayanışmasına katılın.

LGBTQ olmanın bireyin kimliğinin ve yaşamının salt bir yönü olduğunu unutmayın.

Fiziksel zarar görmeyeceğinizden eminseniz, önünüzde LGBTQ bireyler hakkında kötü şakalar yapmak, olumsuz bir dil kullanmak gibi homofobik, bifobik veya transfobik davranışlar sergileyen insanlara hiç kimseyi cinsel yönelimleri yüzünden aşağılamanın doğru olmadığını anlatın.

Birini homofobik davranışları konusunda uyarmak istiyorsanız;

Öncelikle sorunu çözmenin güvenli olup olmadığına karar verin.

Karşınızdaki bir yabancı mı ve halka açık bir yerde misiniz?

Özel olarak bir arkadaş veya aile üyesiyle mi konuşacaksınız?

Kişi ile şu anda yalnızken konuşmak mı yoksa daha sonra farklı bir zamanda ve farklı bir mekanda konuşmak mı daha doğru olur?

O anda yalnız bırakıp gitmek sizin için en güvenli yol mu?

gibi konuları değerlendirin.

Konuşma esnasında sorular sorun ve sakin olun. Genellikle, insanlar kullandıkları dilin nefreti/şiddeti beslediğinin farkında bile olmazlar. Onlara hakaret etmekten kaçının ve sözlerini neden rahatsız edici bulduğunuzu belirtin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.