Cinsel Doyum Nedir?

Cinsel doyum, insanın birikmiş bütün cinsel enerjisini boşaltması ve tam bir doyuma ermesidir. Bu türden bir doyum aslında cinsel ilişkiye girmemizi sağlayan içgüdünün asıl hedefidir.

Cinsel Doyum Neden Önemlidir?

Pek çok psikanalist, cinsel doyumun insan sağlığındaki en önemli etmenlerden biri olduğunu vurgular, fakat şunu da eklerler: İnsanların çoğu cinsel yönden sağlıksız ve yetersiz olduklarından dolayı, çoğu zaman cinsel ilişkileri sönüktür ve bu türden ilişkiler sevişme eyleminin sonunda iki tarafta da kötü ruh hallerine sebep olurken, daha ileri düzeyde sinirsel hastalıklara sebep olmaktadır.

Peki, çoğumuz sağlıksızsak cinsel doyuma erebilmek için ne yapmalıyız? Cinsel doyuma nasıl varabiliriz? Zira cinsel yönden sağlıksız insanların doyuma erebilmeleri oldukça zordur.

CİNSEL DOYUMA NASIL EREBİLİRİM?

Cinsel doyum, kısmen orgazm da diyebiliriz, genel anlamda cinsel ilişkinin amacıdır. İnsanı cinsel ilişkiye iten mekanizmaların cinsel doyumu hedeflediğinden bahsettik.

Cinsel ilişkide doyuma erebilme durumu her şey gibi kişiden kişiye göre değişebilir. Genel anlamda partnerler arasındaki iletişim, tecrübe ve ilişkiden ne istediğini bilmek, fiziksel sağlık ve zihinsel durumlar bunda etkilidir.

Örneğin cinsel doyum ve psikoloji arasında ciddi bir bağlantı bulunmaktadır. Özellikle erkeklerde erken boşalmanın en büyük sebeplerinden biri endişedir ve erken boşalma erkeklerin cinsel doyuma erememesindeki en büyük etmenlerden biridir, elbette erkeğin erken boşalmasıyla beraber partnerinin (erkek, kadın,interseks, transseksüel) de orgazma ya da bedensel doyuma ulaşması güç hale gelir. Burada çift taraflı bir doyuma erememe durumu vardır.

Erken boşalmayı engellemeye dair “geciktirici etkili prezervatiflerden” geciktirici ilaçlara, ilaçlardan tantra yöntemi gibi fiziksel egzersizlere kadar yöntemler mevcut.

Erken boşalma dışında nemfomani, ilişkiye girenler arasındaki iletişimsizlik, geçmişten kalma travmalar ve benzeri şeyler mevcuttr.

Elbette bunların aşılabilmesinin en etkili koşulu önce her bireyin doyuma erme hakkının kabul edilmesi ve normalleştirilmesi olacaktır. Bu konudaki endişeler ortadan kalktığı taktirde cinsel ilişki normalleşecek, her birey tecrübesini arttırdıkça orgazmı tanıyacak ve keyfini çıkarabilecektir.

SİZ CİNSEL DOYUMA ULAŞABİLİYOR MUSUNUZ?

Wilhelm Reich’a göre, sağlıklı bir cinsel ilişkiden sonra partnerlerin içini kaplayan gevşeme yoğun bir haz dolu, huzurlu ve mutluluk vericidir ve en önemlisi de uzundur. Bu haz 5 dakikadan 20 dakikaya kadar devam etmektedir. Ayrıca ilişki esnasında insanın vücudu bir noktadan sonra neredeyse bilincini yitirip tamamen haz noktalarına odaklanmakta, partnerler arasında doğal bir senkronizasyon gelişmekte, vücut kasları istemsizce kasılmaktadır.

Bu noktadan baktığınız zaman, ilişki sırasında siz ne kadar haz alıyorsunuz? Yoğun ve istemsiz kasılmalar yaşıyor musunuz? Boşaldıktan sonra mutluluk, huzur, sevgi ve uzun süreli haz yaşıyor musunuz? Yoksa, doyum yaratmayan ilişkilerin belirtileri olan soğukluk, kimi zaman pişmanlık, huzursuzluk veya yorgunluk gibi hisler mi kaplıyor yüreğinizi?

Bu soruya vereceğimiz cevap, cinsel doyuma ulaşabilmek için kat etmemiz gereken mesafeyi gösterecektir. Bundan sonrasıysa bu sorunu çözmek adına yapılabilecekleri listelemek, gerekirse profesyonel destek almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.