Anksiyete ve Erken Boşalma

Anksiyete erken boşalmaya sebep olur mu?

ERKEN BOŞALMANIN SEBEBİ ANKSİYETE Mİ?

Yapılan araştırmalara göre anksiyete, erken boşalma dahil pek çok farklı cinsel bozukluğa sebep olabilir. Cinsel yaşamda anksiyete genellikle performans, partnerini tatmin etme, özgüven konusundaki endişelerden, suçluluk duygusundan ya da seks ile alakalı farklı bir takım olumsuz hislerle bağlantılı duygulardan kaynaklanmaktadır.

Anksiyetenin cinsel hayatınıza getireceği diğer zararlar çiftler arasında bir sıkıntı olduğu zaman ya da partnerlerden birinin diğerinin ruhsal durumuna kendisinin sebep olduğunu zannettiği zaman ortaya çıkar.

Anksiyete Genel Anlamda Cinsel Yaşamı Mahveder

Anksiyetenin, vücutta tam da rahatsız olmadan sürdürülmesi gereken yükselme esnasında olmasını en son isteyeceğiniz türden bir stres yarattığını anladığınız zaman, bu söylem size daha mantıklı gelecektir. Yükselme vücudunuzun tam “rahatla ve keyfine bak” dediği andır, fakat strese girerseniz bu süreç sekteye uğrayacaktır.

Stres tepkesi tehlike anında sizi hayatta tutmaya odaklanan bir içgüdüden kaynaklandığından dolayı bu rahatlama tepkesini aşacaktır. Stres seviyesini azaltmadıkları sürece çoğu insan cinsel ilişki esnasında alacağı hazın bir kısmından mahrum olacaktır.

Bir paradoks olduğunu düşünebilirsiniz fakat sevişme esnasında alacağınız hazzın artması için olabildiğince rahat olmanız gerekir.

Orgazm cinsel uyarılmadan farklı bir şekilde kontrol edilir. 

Başka bir deyişle orgazm bambaşka bir olaydır. Orgazm, bir insanın psikolojik durumunun bir halden öbür hale geçmesi gibi stres tepkesi tarafından kontrol ediliyor gibidir. Bu süreç henüz tamamiyle anlaşılmamıştır fakat bazı insanların rahatlama sürecinden stres sürecine girmeleri orgazm’a ulaşmadan hemen önce gerçekleşmektedir. Erkeklerin erken boşalmasının sebebi de işte olması gereken zamandan önce ortaya çıkan bu “hatalı süreç” olarak düşünülmektedir. Anksiyete de erkeklerde aynı sonuçları doğurabilir.

Endişelenmek durumu daha da kötüleştiriyor. 

İnsan bir konuda endişelendiği zaman beyin bunu algılayarak bir cevap üretir – adrenalin üretimi. Her ne kadar vücudumuz adrenalini 90 saniye içinde tekrar sindirse de, endişeye kapıldığınız zaman düşünceler birbirini kovalar ve çığ gibi büyür.

Böylece vücudunuz sürekli adrenalin pompalamaya devam eder ve stres tepkesi vücudunuzun kontrolünü eline alana kadar devam eder. Ne yazık ki bazı insanların bu stres tepkesine karşı dirençleri oldukça düşüktür ve stres cinsel yükselmeyi aşarak erken boşalmaya neden olur.

Erken Boşalma Nasıl Önlenebilir?

Endişeden sıyrılıp sakin kalmayı başarabilen bir erkek boşalmayı geciktirebilir. Bu konuda çeşitli çalışmalar yapabilir, beynini endişe esnasında sakin kalıp daha farklı şeylere odaklayabilir. Bunu geliştirmenin yollarından biri mesela meditasyondur, meditasyonda insanın nefesine ya da kalp atışlarına odaklanması öğretilir.

Cinsel ilişki esnasındaysa insanlara her zaman o an akıllarına gelebilecek en erotik şeye odaklanmalarını tavsiye ederim. Herkes pratik yaparak kendine has bir yöntem de geliştirebilir. Elbette elde sihirli değnek olmadığına ve bu iş zaman alacağına göre, sabırlı bir şekilde çalışmak önemlidir. Ayrıca bu konuda profesyonel destek almak da işe yarayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.